UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розкрили таємницю міцності шей гігантських птерозаврів

Хребет в шиї зміцнювали «спиці», які розходилися від нього.

Група палеонтологів з Великої Британії під керівництвом Девіда Мартілла змогла розкрити секрет міцності ший крилатих ящерів-аджархід. Виявилося, що хребет в шиї цих тварин зміцнювався спеціальними «спицями», які відходили від нього, як від осі велосипедного колеса, повідомляє Naked science.

Крилаті птерозаври досягли своїх максимальних розмірів між 100 і 66 мільйонами років тому і стали найбільшими в історії Землі літаючими тваринами. Півтораметрова шия ящерів несла голову з важкими щелепами, які дозволяли полювати на рибу і дрібних сухопутних тварин. Як скелету шиї вдавалося нести таку важку голову і не ламатися під час польоту, полювання і бойових сутичок, залишалося загадкою для вчених.

У ході нового дослідження вчені вивчили скам'янілі останки аджархід, які були знайдені на кордоні Марокко й Алжиру. Вік останків оцінюється в 100 мільйонів років. За допомогою рентгенівської комп'ютерної томографії вченим вдалося відновити внутрішню 3D-структуру зразка.

Виявилося, що шия ящера була наповнена десятками кісткових трабекул - невеликих «спиць» діаметром близько міліметра. Вони розходилися від хребта - центральної осі шиї - в різних напрямках, перетинаючись одна з одною. Вчені вважають, що такі трабекули виконували підтримуючі функції, аналогічні спицям у велосипедного колеса.

Математичне моделювання скелета шиї Alanqa підтвердило, що набір з 50 трабекул подвоює його міцність. Розрахунки показали, що завдяки такій будові ці аджархіди могли нести здобич масою до 11 кілограмів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи виявили в Аргентині череп страшного рогатого динозавра

Раніше вчені розповіли про те, чому динозаври були такими великими. На їхню думку, цьому сприяла унікальна будова кісток динозаврів.