Люди відрізняються від інших живих істот на землі. Наскільки відомо зараз, ми єдиний вид, у якого розвинувся вищий інтелект, який носить одяг, готує їжу і придумав смартфони. Але якби люди раптово зникли? Які інші тварини могли б розвинутися, щоб мати розум і здібності, достатні для того, щоб створити складне співтовариство? Відповідь на це запитання спробувало знайти видання Live science.
«Завдяки сучасним технологіям секвенування геному та нашому розумінню еволюції, ми можемо робити досить точні короткострокові прогнози. Наприклад, ми можемо сказати, що якщо люди раптом зникнуть завтра, глобальне потепління продовжить підштовхувати багато видів до розвитку стійкості до посухи, щоб вижити. Види, що звикли до холоду, також страждатимуть, тобто білі ведмеді та пінгвіни навряд чи будуть процвітати через тисячоліття після зникнення людей», - заявила Марта Рейскінд, молекулярний біолог з Університету штату Північна Кароліна.
За словами Дуга Діксона, геолога та автора книги «Після людини: Зоологія майбутнього», важливе місце займатиме концепція конвергенції. Конвергенція – еволюційний процес, під час якого два неспоріднених організми розвивають схожі риси, які дозволяють їм досягти успіху і зайняти певну нішу.
Діксон зазначає, що класичним прикладом цього є форма тіла риб. Маючи гладкий торпедоподібний тулуб і стабілізуючі плавники, риба оптимізована для життя у воді. У дельфінів також розвинулася схожа форма тіла, але, на відміну від риб, вони є теплокровними, ссавцями, що дихають повітрям, з зовсім іншим еволюційним бекграундом.
Інші примати, такі як шимпанзе та бонобо, наші найближчі родичі, вже розвинули протиставлені пальці, які вони використовують для виготовлення інструментів у дикій природі. Можливо, якщо люди вимруть, ці примати зможуть замінити нас, перетворивши Землю на подобу Планети мавп.
Подібний прецедент відомий – згідно з новим дослідженням, опублікованим у журналі Nature, нашим предкам вдалося пережити неандертальців 40 тисяч років тому. Але іншим мавпам, мабуть, знадобляться сотні і навіть мільйони років еволюції, щоб навчитися виготовляти складні знаряддя праці. Видання нагадує, що загальний предок людей сучасного типу та шимпанзе жив на планеті близько семи мільйонів років тому.
Разом з тим будь-яке стихійне лихо, здатне знищити людину, цілком імовірно знищить і шимпанзе. Але залишається ще один кандидат, здатний замінити нас, - птахи. Коли 66 мільйонів років тому вимерли непташині динозаври, розвинулися ссавці, які заповнили багато порожніх ніш. Якби зараз зникли люди, можливо, птахи, «єдині динозаври, що вижили», могли б зайняти нішу найрозумніших і спритних наземних істот.
Незважаючи на поширену думку, птахи дуже розумні. Згідно з дослідженням, яке було опубліковано в журналі Science в 2020 році, ворони мають інтелект, який може скласти конкуренцію навіть шимпанзе. Ще в 2002 році дослідження показало, що деякі птахи можуть використовувати свої лапи та дзьоби для виготовлення гачків із дроту. Сірі африканські папуги можуть вивчити до 100 слів і проводити елементарні математичні операції, і навіть розуміти концепцію нуля.
Птахи можуть збиратися у великі групи, а деякі, наприклад, товариські ткачі, навіть будують загальні місця для гніздування. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Frontiers in Ecology and Evolution, деякі гнізда залишаються зайнятими птахами протягом кількох десятиліть. Водночас це все ще мало схоже на людські мегаполіси.
Є ще одна група тварин, які надзвичайно майстерно маніпулюють вісьмома кінцівками – восьминоги. Згідно з деякими дослідженнями, вони можуть бути найрозумнішими істотами на Землі, за винятком людей. Так, вони можуть навчитися розрізняти реальні та віртуальні об'єкти, а також спроектувати своє житло, прибравши зайві водорості та забарикадувавши вхід черепашками. Відомо також, що восьминоги створюють своєрідні спільноти.
Але все ж таки восьминогам буде дуже важко адаптуватися до життя на суші. У хребетних в клітинах крові міститься залізо, яке ефективно зв'язує кисень. У восьминогів і їхніх родичів клітини крові містять мідь, яка зв'язує кисень не так ефективно. В результаті ці істоти обмежені водою, багатою на кисень, а не розрідженим повітрям.
Дженніфер Мазер із Летбріджського університету вважає, що восьминоги навряд чи вийдуть на сушу і займуть місце людини. Вона ставить на інших істот – комах, таких як мурахи та терміти. За її словами, ці комахи сильніші за людей, а також набагато жорсткіші за молюсків.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Комахи мають неймовірну здатність адаптуватися до різних типів навколишнього середовища. За даними Музею природної історії у Лондоні, вони існують близько 480 мільйонів років. За цей час вони еволюціонували і розвинули різноманітні здібності, від польоту до копання нір, плавання і навіть будівництва хитромудрих міських веж. Організація колоній мурах та термітів, ймовірно, більше нагадує людську цивілізацію, ніж будь-який інший нелюдський вид на Землі. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Proceedings of the Royal Society B у 2017 році, мурахи займаються вирощуванням грибів, а терміти можуть спілкуватися на великих відстанях усередині своїх колоній за допомогою вібрацій, згідно з дослідженням 2021 року, опублікованим у журналі Scientific Reports. Якщо люди вимруть, цілком можливо, що ці колонії комах зможуть захопити світ за умови, що вони переживуть зміну клімату.
Видання зазначає, що всі ці аргументи є лише припущеннями і достовірно спрогнозувати, яка тварина зможе зайняти нішу людей, не можна.
Раніше вчені розповіли про те, яким був би світ, якби люди не з'явилися.