UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцина від коронавірусу та місія на Марс: наукові підсумки-2020 і перспективи-2021

Пандемія дала початок багатьом науковим дослідженням.

Минулий рік багатьом запам'ятається, у першу чергу, пандемією коронавірусу. Але саме спалах нового захворювання став каталізатором сміливих наукових досліджень і нових відкриттів.

Редакція журналу Science підбила підсумки року і назвала головні наукові відкриття 2020-го.

Проривом року прогнозовано стала вакцина від COVID-19. 31 грудня 2019 року органи охорони здоров'я китайського міста Вухань повідомили про невивчену пневмонію, яку діагностували у 27 осіб. 8 січня 2020-го китайські вчені дійшли висновку, що причиною захворювання став новий коронавірус. За два дні у відкритому доступі з'явився геном вірусу, який зараз відомий як SARS-CoV-2. Протягом декількох годин почалася розробка вакцини.

Другим за вагою проривом стало успішне використання методики лікування, заснованої на технології CRISPR. Інструмент редагування генома використали для лікування пацієнтів зі спадковими захворюваннями крові.

Найважливіші наукові відкриття-2020:

  1. Виявлення найдавнішого зображення сцени полювання. Малюнок знайшли на острові Сулавесі, він датується періодом 40 тисяч років тому.
  2. Відкриття джерела швидких радіосплесків у Чумацькому Шляху.
  3. Уточнення сценаріїв розвитку глобального потепління.
  4. Прогноз структури білкових молекул за допомогою штучного інтелекту.
  5. Відкриття спонтанного «самолікування» від ВІЛ-інфекції.
  6. Досягнення надпровідності при кімнатній температурі.
  7. Відкриття наявності «самосвідомості» у птахів.

Редакція журналу також відзначила боротьбу вчених проти расової дискримінації у науці.

Не менш цікавим обіцяє бути і 2021 рік. Журнал Nature назвав основні теми в науці, за якими слід уважно стежити.

Наступний рік може стати переломним моментом у боротьбі з кліматичними змінами. Ключовим моментом стане кліматична конференція в Глазго, яка відбудеться наступного листопада. Не менш важливими будуть і дії обраного президента США Джо Байдена, який обіцяв повернути країну до Паризької кліматичної угоди.

Детективи COVID-19. Команда фахівців ВООЗ у січні вирушить у Китай на пошуки джерела нового коронавірусу. Розслідування розпочнеться з Вуханя, а його перші результати можуть стати відомі до кінця 2021 року.

Вакцини і пандемія. Варто приділити належну увагу і розробці вакцин від коронавіусу, що триває. Особливо препаратамв американських компаній Novavax і Johnson & Johnson, які не потребують транспортування і зберігання при наднизьких температурах і можуть забезпечити захист з першої дози вакцини.

Стовбурові клітини. Вчені з нетерпінням чекають на нові правила проведення досліджень людських «ембріоноподобних утворень», вирощених «у пробірці». Перегляд може зняти обмеження на проведення дослідження не довше, ніж упродовж 14 днів після запліднення. Якщо терміни розширять, можна буде дізнатися причину викиднів у вагітних.

Ліки від хвороби Альцгеймера. Влада США має ухвалити рішення про те, чи можна використовувати перші ліки, що сповільнюють хворобу. В основі препарату aducanumab від компанії Biogen - антитіла, що впливають на білок амілоїд у мозку. Більшість вчених вважають, що саме він виступає головною причиною появи хвороби.

Поки ж пацієнти з цим захворюванням змушені приймати препарати, які лікують симптоми, але не борються з розвитком самої хвороби.

Дослідження Марса. У лютому апарат на Марс хоче відправити Китай. Місія під назвою Tianwen-1 шукатиме воду й ознаки життя. Це буде перший випадок, коли місія, що складається одночасно з орбітального апарату, посадкового модуля і марсохода, приземлиться на сусідній планеті. Місії ОАЕ та США прибудуть на Марс приблизно у той самий час.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Телескоп «Джеймс Уебб». Цьогоріч має відбутися запуск апарату, який NASA називає «найбільшим і найпотужнішим космічним телескопом в історії». «Джеймс Уебб» зможе розпізнавати більший спектр хвиль різної довжини, ніж його знаменитий попередник «Хаббл», це дозволить вченим дивитися вглиб Всесвіту.

Брижі в просторі. Радіоастрономи перебувають на межі демонстрації нового способу виявлення гравітаційних хвиль за допомогою пульсації нейтронних зірок. Точно вимірюючи сигнали від цих пульсарів, команди вчених намагаються виявити довгохвильові брижі в просторі, створені супермасивними чорними дірами далеких галактик.