Редакція журналу Science підвела підсумки року і назвала головні наукові відкриття 2020-го. Так, вакцину проти нового коронавірусу, яка була розроблена і випробувана на людях за рекордний час, назвали проривом року.
31 грудня 2019 року органи охорони здоров'я китайського Уханя повідомили про загадкову пневмонію, яка вразила 27 людей. 8 січня видання The Wall Street Journal написало, що китайські вчені пов'язали пневмонію з новим коронавірусом, а вже через два дні у відкритому доступі з'явився геном вірусу, який зараз відомий як SARS-CoV-2. Протягом декількох годин почалася розробка вакцини.
Далі в редакційному матеріалі, який отримав назву «Ін'єкції надії» описується гонка вакцин і створення препаратів різними компаніями в різних країнах світу. «Ми не повернемося до норми ще дуже довго. Але в найближчі місяці, коли вакцини будуть випущені і зможемо побачити повну картину їхньої дії, ми, нарешті, зможемо відповісти на питання «Коли це все закінчиться?» », - резюмує редакція.
До списку головних відкриттів 2020 року також ще увійшло виявлення найдавнішого зображення сцени полювання. Малюнок знайшли на острові Сулавесі, він датується періодом 40 тисяч років тому. У число проривів також потрапив успіх перших методів лікування, заснованих на технології CRISPR.
Редакція журналу також відзначила боротьбу вчених проти расової дискримінації в науці, відкриття джерела швидких радіосплесків у Чумацькому Шляху, уточнення кліматичних моделей, передбачення структури білкових молекул за допомогою штучного інтелекту, відкриття спонтанного «самолікування» від ВІЛ-інфекції, отримання надпровідності при кімнатній температурі і відкриття «самосвідомості» у птахів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше авторитетний медичний журнал The Lancet опублікував підсумки третьої фази клінічний випробувань вакцини AstraZeneca, яка показала ефективність на рівні 70%. Підсумки клінічних випробувань вакцини від коронавірусу публікуються вперше.
Ні американська Moderna (заявлена ефективність близько 95%), ні американо-німецька Pfizer/BioNTech (заявлена ефективність 95%) результати випробувань своїх вакцин не публікували. При цьому вакцина від Pfizer вже використовується для вакцинації в Великій Британії.