UA / RU
Підтримати ZN.ua

Телескоп "Евклід" полетить сьогодні в космос вивчати "темний Всесвіт"

"Евклід" вивчатиме темну енергію та темну матерію - невидимі сили, які, на думку вчених, становлять 95% відомого Всесвіту.

Телескоп Європейського космічного агентства (ЕКА) "Евклід" (Euclid) вже запакований у вантажний відсік ракети Falcon 9 компанії SpaceX, яка готова стартувати з флоридського мису Канаверал 1 липня близько 11:00 за північноамериканським східним часом (18:00 за Києвом), пише Reuters.

Очікується, що нові відкриття, отримані під час місії вартістю 1,4 мільярда доларів, розрахованої щонайменше на шість років, змінять астрофізику та, можливо, розуміння самої природи гравітації.

Якщо все піде за планом, "Евклід" після короткого польоту в космос буде випущений у місячну подорож до місця призначення на сонячній орбіті на відстані майже 1,6 млн км від Землі - у гравітаційно-стабільному положенні між Землею та Сонцем, що називається точкою Лагранжа два, або L2.

Звідти "Евклід" має досліджувати еволюцію того, що астрофізики називають "темним Всесвітом", використовуючи ширококутний телескоп спостереження за галактиками на відстані 10 мільярдів світлових років від Землі, поза нашою власною галактикою Чумацький Шлях.

Двотонний космічний апарат також оснащений приладами, призначеними для вимірювання інтенсивності та спектру інфрачервоного світла від цих галактик з метою точного визначення відстані до них.

Читайте також: Виплата репарацій чорношкірим громадянам може посилити економіку та охорону здоров'я в США – The Hill

Місія зосереджена на двох основних компонентах темного Всесвіту. Один з них – темна матерія, невидимий, але теоретично впливовий космічний каркас, який, як вважається, надає форми та текстури космосу. Інший - темна енергія, така ж загадкова сила, яка, як вважається, пояснює, чому розширення Всесвіту прискорюється.

За оцінками вчених, темна енергія та темна матерія разом становлять 95% космосу, а звичайна матерія, яку ми можемо бачити, становить лише 5%.

Місія, яка готувалася 10 років за сприяння двох тисяч вчених із 16 країн, спочатку мала вирушити в космос на російській ракеті "Союз". Але після початку повномасштабної війни в Україні та через відсутність вільних місць у європейській ракетній програмі "Аріанна" плани запуску були передані компанії SpaceX Ілона Маска.

Тим часом космос стає потенційним полем для міжнародних конфліктів на тлі того, як Москва та Пекін розвивають можливості для переслідування, упіймання, глушіння, засліплення та знищення західних супутників. Як пише The Hill, космос перетворюється на "мінне поле" і нам потрібно посилити там видимість.