UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стародавні люди створювали кам'яні знаряддя праці під конкретні завдання

Вчені вивчили знаряддя людей, що населяли ущелину Олдувай.

Вчені з Університету Кента заявили про те, що жителі ущелині Олдувай в Танзанії, які населяли цю територію в період палеоліту (1,8-2 мільйона років тому), створювали кам'яні знаряддя праці під конкретні завдання. Той чи інший матеріал підбирався виходячи з його гостроти, міцності та ефективності, повідомляє N+1.

Раніше дослідникам вдалося з'ясувати, що доісторичні мешканці Кенії навмисно підбирали найміцніші матеріали для знарядь праці. Таким чином вони оптимізували їх продуктивність і досягали максимальної ефективності інструментів.

Тепер же вчені знайшли свідчення найбільш комплексного підходу до створення знарядь праці в кам'яній добі. Гомініди з ущелини Олдувай понад 1,8 мільйона років тому підбирали матеріал, виходячи з поєднання гостроти, міцності та ефективності.

Щоб переконатися в тому, що вибір палеолітичних людей був свідомим, вчені провели серію контрольованих механічних випробувань. У ході експериментів вони використали зразки трьох типів гірських порід, які були в розпорядженні гомінідів і зібраних в ущелині: кварцит, базальт і кременистий сланець. Кожним з них вчені намагалися розрізати двохміліметрові вінілові труби, перевіряючи гостроту, а також наносили ріжучі удари по дубовій гілці, щоб випробувати зразки на міцність. У результаті дослідники визначили силу, енергію і зміщення матеріалу, необхідні при різанні кожним з трьох типів порід. Це дозволило довести, що продуктивність справді залежала від вибору того чи іншого матеріалу.

Дослідники вважають, що результати їхніх експериментів показують, що стародавні люди ще 1,8 мільйона років тому обирали матеріал виходячи з обставин і конкретних цілей. Крім того, вони сподіваються, що проведені тести дозволять вченим краще зрозуміти поведінку людей кам'яної доби.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Ексетерського університету заявили про те, що засвоєння алкоголю організмом могло допомогти вижити предкам людини і вберегло їх від вимирання. Ця здатність дозволяла людиноподібним мавпам є фрукти, які довгий час пролежали на землі і почали виділяти етиловий спирт.