Психологи з Бангорського та Лондонського університетів розробили метод візуалізації власних портретів, які люди зберігають у своїй підсвідомості. Виявилося, що те, як ми сприймаємо самі себе, значною мірою залежить від того, як людина сприймає свою особистість, повідомляє Naked science.
У ході дослідження вчені проаналізували те, як внутрішні образи з підсвідомості людини можуть відрізнятися від того, що бачать інші люди, а також продемонстрували те, як на них впливають наші переконання про себе та самооцінка. У дослідженні взяли участь 116 людей.
За допомогою комп'ютерного моделювання для кожного з добровольців реконструювали уявні образи власних облич. Для створення «ментального селфі» кожному добровольцю пропонували вибрати із двох випадкових облич те, яке, на його думку, більше схоже на нього. Процес повторили кілька сотень разів, а потім усереднили всі зображення, які, на думку учасників експерименту, були схожі на них самих.
Виявилося, що наше уявлення про свою зовнішність не обов'язково відповідає дійсності. Воно залежить від того, якими люди бачать самі себе.
«Ми попросили учасників створити свій «ментальний автопортрет», а також відповісти на список запитань особистості та самооцінки, щоб виявити, яким типом особистості вони себе вважають. Виявилося, що уявлення піддослідних самих про себе сильно впливали на те, як вони уявляли свою зовнішність. Наприклад, якщо людина вважала себе екстравертом, вона думала, що вираз її обличчя здається людям більш впевненим і схильним до спілкування, ніж було насправді», - заявили автори роботи.
Потім вчені використали той самий підхід, щоб оцінити, наскільки реалістично учасники експерименту оцінюють власне тіло. Виявилося, що ці образи часто також не відповідають дійсності і сильно залежать від ставлення людей до себе. Ті, хто оцінював власну зовнішність негативно, як правило, уявляли себе більш огрядними, ніж насправді.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше психологи розповіли про те, як збудувати успішну кар'єру. Вони запропонували чотири правила, які слід враховувати, щоб знайти своє «професійне призначення».