Астрономам вперше вдалося виявити планету, яка рухається спіраллю у напрямку до своєї зірки. Як повідомляє Phys.org, потенційно вона може розповісти про те, яке майбутнє чекає на нашу Землю.
Екзопланета Kepler-1658b - це гарячий юпітер, що знаходиться на відстані 2600 світлових років від Землі. Розмірами вона нагадує Юпітер, але знаходиться від своєї зірки на відстані, яка у вісім разів перевищує дистанцію від Меркурія до Сонця. Це робить планету набагато гарячішою, ніж газовий гігант Сонячної системи.
Kepler-1658b здійснює оберт навколо материнського світила всього за три земні дні і її орбіта скорочується на 131 мілісекунду на рік.
«Якщо вона продовжить рухатися по спіралі до своєї зірки зі швидкістю, що спостерігається, планета зіткнеться зі своєю зіркою менш ніж через три мільйони років. Це вперше, коли ми спостерігаємо пряме свідчення того, що планета рухається по спіралі до своєї зірки, що еволюціонувала», — заявив провідний автор дослідження Шреяс Віссапрагада, з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.
Зірка, навколо обертається планета, вступила у фазу "субгіганта", коли вона починає розширюватися. Орбіта Kepler-1658b скорочується через припливи, подібно до того, як земні океани піднімаються і опускаються щодня. Такий гравітаційний вплив може працювати в обидві сторони — наприклад, Місяць дуже повільно віддаляється від Землі по спіралі.
За розрахунками вчених, приблизно через п'ять мільярдів років Сонце вступить у фазу червоного гіганта. Процеси, що зараз спостерігаються з Kepler-1658b, впливатимуть і на Землю. Вони призведуть до того, що орбіта нашої планети поступово скорочуватиметься. Разом з тим цей процес може бути врівноважений тим, що Сонце втрачатиме масу.
Тому дослідники зазначають, що «доля Землі ще дещо незрозуміла».
Раніше астрономи виявили дві потенційно населені планети, які обертаються навколо зірки, розташованої неподалік Сонця. Екзопланети знаходяться на відстані всього 16 світлових років від нас, а їхня маса порівнянна з масою Землі.