UA / RU
Підтримати ZN.ua

Південний полюс розігрівається в три рази швидше решти планети

Починаючи з 1988 року, температура збільшувалася на 0,6 градуса Цельсія в десятиліття.

Вчені з Університету Вікторії у Веллінгтоні з'ясували, що протягом останніх десятиліть Південний полюс нагрівався в три рази швидше, ніж вся планета в середньому. Дослідники вважають, що таке сильне потепління відбулося через сильну циклічну аномалію в морі Уеддела, повідомляє N+1.

Середня температура на планеті зростає, починаючи з 1880-х років. Протягом минулого десятиліття Земля прогрілася приблизно на 0,6 градуса Цельсія, але цей процес проходить нерівномірно для різних регіонів. Особливо чутливі до підвищень температури полярні зони, оскільки льодовики добре відбивають сонячне світло, а їхнє танення призводить до нагрівання поверхні.

У ході нового дослідження вчені проаналізували записи, які зробили 20 метеорологічних станцій в Антарктиді, в тому числі найпівденніша обсерваторія, станцією Амундсена-Скотта. У 2018 році вона зафіксувала рекордно високу температуру, яка була на 2,4 градуса Цельсія вищою за середнє значення за останні три десятиліття. Аналіз даних з 1957 по 2018 показав, що починаючи з 1988 року в регіоні спостерігалося рекордно сильне потепління зі збільшенням температури на 0,6 градуса Цельсія кожне десятиліття. Це майже в три рази вище за середнє значення для планети.

Дослідники також з'ясували, що підвищення температури може бути пов'язано зі зниженням атмосферного тиску в районі моря Уеддела, через що теплішому повітрю стало легше проникати з Південної Атлантики в регіон.

До зниження тиску, як показують кліматичні моделі, призвело підвищення температури в районі тропіків на заході Тихого океану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Рослини адаптуються до похолодання в сім разів краще, ніж до потепління

Нагадаємо, 20 червня температура за Північним полярним колом досягла рекорду за всю історію спостережень. Стовпчики термометрів у арктичному місті Верхоянськ в Сибіру піднялися до 38 градусів Цельсія.