Вчені виявили нові артефакти, які дозволяють їм "відсунути" датування появи перших людей в Австралії на тисячі років назад. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature.
Археологи виявили близько 11 тисяч артефактів, серед яких поліровані кам'яні сокири, камені для розтирання зерна на борошно, залишки фарб (охри) і блискучого порошку із слюди.
Щоб визначити вік знахідок, археологи застосували метод оптично стимульованого люмінесцентного датування. Він заснований на здатності кварцу, польового шпату та інших компонентів ґрунтових відкладів поглинати випромінювання радіоактивних елементів (урану, торію, рубідію), присутніх в інших мінералах. При поглинанні виникають дефекти кристалічної решітки. Швидкість, з якою виникають такі дефекти, залежить від кількості радіоактивних елементів у зразку. Під впливом світла енергія, накопичена в "пастках" дефектів решітки, вивільняється, і зразок починає люмінесціювати. По інтенсивності цієї люмінесценції можна визначити, скільки часу мінерал провів у темряві і коли він в останній раз піддавався впливу сонячного світла.
Таким чином археологи дослідили пісок з глибоких шарів. Щоб отримати більш точні дані, на аналіз відправили окремі кварцові піщинки з 56 різних зразків ґрунту. Цей метод дослідження предметів доповнив дані радіовуглецевого датування залишків багать, коли-то розведених на стоянці.
Згідно з дослідженнями, вік предметів у найдавнішому шарі Маджедбебе становить від 53 до 65 тисяч років. Ці дані дозволяють точніше окреслити межі періоду, в якому люди почали заселяти Австралії.
Раніше в цьому році археологи виявили невідомий раніше вид давніх людей. Знайдений вид отримав назву Homo naledi - від слова "зірка" місцевою мовою сесото. Мозок Homo naledi був розміром з великий апельсин, вони мали струнке тіло, плечі, схожі на плечі сучасних мавп, і ноги, які нагадують за будовою ногу сучасної людини. Зріст Homo naledi становив приблизно 150 сантиметрів, а вага – приблизно 45 кілограм.