UA / RU
Підтримати ZN.ua

Палеонтологи знайшли череп гігантської морської рептилії, яка "не могла існувати"

Знахідка може змінити існуючі уявлення про еволюцію.

Палеонтологи виявили в США череп гігантської морської рептилії, яка може змінити уявлення про еволюцію, повідомляє CNN. Останки належали раніше невідомому виду.

Довжина черепа іхтіозавра становить два метри. Вчені вважають, що довжина тіла рептилії сягала 17 метрів, а вага – 45 тонн. Останки істоти знайшли в американському штаті Невада.

Іхтіозаври - це великі морські рептилії, які домінували у морях приблизно 200 мільйонів років тому. Виявлений череп належав виду, який назвали Cymbospondylus youngorum.

Читайте також: Палеонтологи виявили динозавра з унікальним "ріжучим" хвостом

Аналіз викопних останків став частиною більшої дослідницької роботи, проведеної міжнародною групою вчених. Вони прагнули зрозуміти, як швидко змінився розмір тіла іхтіозаврів у порівнянні з еволюцією розмірів тіла китів - іншої групи спочатку чотириногих тварин, які повернулися до життя в морі, як і іхтіозаври.

«Іхтіозаври досягли гігантських розмірів тіла за дуже короткий проміжок часу, з погляду еволюції – лише близько трьох мільйонів років. Для порівняння, китам знадобилося близько 45 мільйонів років, щоб досягти своїх найбільших розмірів тіла», - заявив один із дослідників Ларс Шмітц.

За його словами, відкриття демонструє, що за сприятливих екологічних умов та певної стабільності еволюція може проходити дуже швидко. Шмітц та його колеги проаналізували скам'янілість, виділили її в окремий вид та склали філогенетичне дерево – діаграму, яка показує еволюційні відносини між різними біологічними видами. Після цього дослідники провели обчислювальний аналіз, порівнявши швидкість та тип еволюції розмірів тіла іхтіозаврів у порівнянні з китами.

Cymbospondylus youngorum був частиною групи рептилій, які повернулися в океан у тріасовому періоді і повністю адаптувалися до морського життя. Шмітц описує його як «рибу-ящірку». Дослідникам вдалося знайти череп, плече і руку, що нагадувала ласт, що збереглися в породах, що містили зразки фауни, яка існувала через п'ять мільйонів років після «великого вимирання».

Вчені були здивовані тим, що така велика тварина змогла з'явитися лише через кілька мільйонів років після наймасовішого вимирання на Землі, коли зник 81% існуючих видів.

«На той час океани суттєво відрізнялися від відомих нам сьогодні. Сучасні морські екосистеми, що підтримують життя китів, містять планктон великого розміру, який ще не існував за часів Cymbospondylus youngorum. Ми знайшли гігантського іхтіозавра, який жив у епоху, коли океани, як вважається, не могли підтримувати життя тварини таких розмірів», - заявив Шмітц.

Він додав, що знайдені останки є свідченням того, наскільки швидка може бути еволюція. "Ви можете досягти швидкості від 0 до 100 всього за кілька мільйонів років, що дуже швидко з еволюційного погляду", - резюмує вчений.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені виявили в Альбукерці, штат Нью-Мексико, останки стародавньої акули, яка мешкала на Землі 300 мільйонів років тому. Аналіз її зубів показав, що вона належала новому виду цих гігантських хижаків.