UA / RU
Підтримати ZN.ua

Палеонтологи виявили останки древньої п'ятипалої рептилії

Істота жила на Землі приблизно 225 мільйонів років тому.

Вчені з Німеччини та Польщі описали останки рептилії, на передніх і задніх кінцівках якої було по п'ять пальців. Як повідомляє Naked science, земноводне належало до вимерлого роду метопозаврів з сімейства метопозаврид.

Амфібія жила на Землі в пізньому тріасі (близько 225 мільйонів років тому). Найбільш ранні наземні хребетні часом мали і більш ніж п'ять пальців на кожній кінцівці: наприклад, відомо, що у акантостеги було по вісім пальців, а у іхтиостеги — по сім на задніх лапах. Проте близько 300 мільйонів років тому ті, кого можна було б назвати шести-, семи-, восьмипалими і так далі, вимерли.

Вчені припускали, що п'ятипалі кінцівки зустрічалися у темноспондилів – предків сучасних жаб і саламандр. Але точна кількість пальців у цих амфібій залишається спірною, тому дослідники почали вважати, що вони мали чотири пальці. Тому п'ятипалі сліди, характерні для пермського і тріасового періодів, майже автоматично перестали відносити до темноспондилів.

Тепер же вчені виявили фрагменти скелета Metoposaurus krasiejowensis, який належав до загону темноспондилів і в той же час нагадував крокодила. Дослідники вважають, що їхнє відкриття може показати, що виявлені раніше останки схожих тварин могли ідентифікувати неправильно.

«Нова знахідка часів пізнього тріасу дає можливість для вивчення розвитку ранніх чотирилапих», — зазначив палеонтолог Мартін Сандер з Університету Бонна. Більш детальне дослідження темноспондилів показало, що кількість пальців у них не була настільки обмеженою, як передбачалося. Також ймовірно, що вони вимерли до появи сучасних амфібій. За словами вчених, навіть якщо наявність п'яти п'ясткових кісток, описаних у роботі, була всього лише патологією, це показує, що серед давніх рептилій все ж зустрічалася «п'ятипалість».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Палеонтологи виявили останки гігантської викопної сови

Раніше вчені заявили про те, що гігантські динозаври зауроподи виявилися здатні ходити на двох передніх ногах. Такий спосіб вони використовували для подолання водних перешкод, залишаючи задні ноги у висячому положенні.