UA / RU
Підтримати ZN.ua

Одним із найяскравіших об'єктів на нічному небі став супутник, запущений минулого року

І надалі на небі може з'явитися ціле сузір'я таких супутників.

Якщо стурбованість зростанням кількості супутників на орбіті була недостатньою, з'явився новий аргумент на її користь. Найяскравішим об'єктом на нічному небі став супутник BlueWalker3, запущений у вересні минулого року. І що лякає ще більше, поки він є лише прототипом, а компанія, яка його запустила, AST SpaceMobile, хоче запустити ціле сузір'я таких апаратів, повідомляє Science Alert.

На думку міжнародної групи дослідників під керівництвом астронома Сангіти Нандакумар з Університету Атаками в Чилі, потрібні термінові заходи, які дозволять пом'якшити вплив таких сузір'їв супутників.

Читайте також: ESA показали, як перший супутник для дослідження вітрів Землі згоряв в атмосфері

На Землі діють жорсткі правила щодо того, що дозволено робити в повітряному просторі. Але після певної висоти починається космічний простір. І тут немає правил, які регулюють, що відбувається.

За даними сайту супутникового відстеження Orbiting Now, в даний час навколо нашої планети обертається 8693 штучні супутники, більшість з яких знаходяться на низькій навколоземній орбіті. Загалом у космос запущено понад 16 650 об'єктів. Тисячі з них були запущені з 2019 року, близько 5000 – апарати системи Starlink.

За оцінками вчених, до 2030 року на орбіті перебуватиме до 100 тисяч супутників, які входять до сузір'їв. І це кардинально змінить нічне небо.

Starlink намагається мінімізувати вплив своїх супутників, покриваючи їх спеціальною фарбою, яка знижує їхню яскравість і усуває витік радіосигналів. Але запуск BlueWalker 3 підкреслює гостру необхідність регулювання запусків супутників.

В AST SpaceMobile заявляють, що це супутник зв'язку "призначений для вироблення енергії з космосу і доставки широкосмугового стільникового зв'язку прямо на телефон". Площа його антени становить 64,3 квадратних метра, щоб доставити її космос, її упаковали в циліндр під назвою «Адаптер ракети-носія» (LVA).

Нандакумар та її колеги спостерігали за супутником, коли він зайняв задане положення, скинув LVA і розгорнув свою антену. Він стартував з яскравістю 1 зіркової величини, але до 25 грудня 2022 яскравість впала до 6 зіркової величини, тобто, він був ледь помітний неозброєним оком. Але до 4 квітня 2023 року яскравість знову збільшилася і досягла 0,6 зіркової величини, тобто він став таким самим яскравим, як зірка Бетельгейзе.

За словами вчених, яскравість супутника залежить від висоти над обрієм, а також відстані до спостерігача. Крім того, після того, як він скинув LVA, він досяг яскравості, яка вчетверо перевищує рекомендації Міжнародного астрономічного союзу «Темне та тихе небо ІІ».

Нагадаємо, нещодавно старий радянський супутник, запущений понад 30 років тому, розпався на частини близько 1400 кілометрів над Землею. Ймовірно, причиною цього стало зіткнення із космічним сміттям.