UA / RU
Підтримати ZN.ua

Науковці створили чіп, який імітує роботу примітивного мозку

Для демонстрації працездатності таких чіпів вчені "навчили" їх розпізнавати рухомі геометричні фігури на моніторі і обирати ту з них, яка була пов'язана з іншим зображенням, яке лише на мить з'являлося на дисплеї.

Швейцарські вчені вперше створили нейроморфний чіп - електронний пристрій, який імітує роботу нервових клітин, що допоможе зрозуміти механізми роботи мозку, і почати розробку машин з рудиментарними формами самосвідомості, йдеться у статті, опублікованій у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Наша головна мета - "пряма" емуляція властивостей нейронів і зв'язків між ними за допомогою напівпровідникових мікросхем. Завдяки нашій методиці, нейроморфні чіпи можна сконфігурувати для виконання ролі різних видів нейронів. Отримані нами результати стануть відправною точкою для розробки нової нейро-електроніки", - заявив Джіакомо Індівері з Цюріхського університету (Швейцарія).

Індівері і його колеги вже кілька років працюють над створенням напівпровідникових пристроїв, що імітують всі властивості і функції нервових клітин у мозку людини. Як пояснюють дослідники, необхідність у таких чіпах виникла через те, що сучасні мікропроцесори з їхньою "булевою логікою" вкрай погано справляються з емуляцією нейронів, нерідко вимагаючи ресурсів суперкомп'ютера для імітації роботи мозку безхребетних або риб.

Автори статті обрали альтернативний підхід - вони намагаються створити кремнієві чіпи, роботою яких можна буде так само гнучко керувати, як і життєдіяльністю нейронів. Плодом їхніх досліджень стали особливі нейроморфні чіпи, що складаються з окремих нейромодулів, що володіють своєю власною пам'яттю, зв'язком з іншими частинами чіпа і іншими атрибутами, характерними для "живих" нейронів.

Для демонстрації працездатності таких чіпів вчені "навчили" їх розпізнавати рухомі геометричні фігури на моніторі і обирати ту з них, яка була пов'язана з іншим зображенням, яке лише на мить з'являлося на дисплеї. За їхніми словами, рішення таких завдань під силу лише приматам, що відкриває дорогу для емуляції мозку мавп у найближчому майбутньому і людини - у далекій перспективі. !zn

Читайте також:

Вчені клонували стовбурові клітини

Обама попросив у Конгресу 100 млн дол. на створення карти головного мозку

Вчені знайшли спільні риси в розвитку Всесвіту, Інтернету і головного мозку

Вчені виявили, що читання зберігає якість тканин мозку людини