UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Мадагаскарі знайдено останки «тукана» часів динозаврів

Птах жив на Землі приблизно 68 мільйонів років тому.

Вчені виявили на Мадагаскарі останки птиха, який нагадував тукана з зубами. Як повідомляє ScienceAlert, відкриття змінює уявлення про різноманітність птахів, які жили паралельно з динозаврами.

Довжина виявленого черепа птиха, якого назвали Falcatakely forsterae, становила всього дев'ять сантиметрів, і його було легко не помітити. Насправді так і було, адже череп довгий час пролежав у купі скам'янілостей, поки комп'ютерна томографія не показала, що він заслуговує на більшу увагу.

Виявилося, що високий, схожий на косу, дзьоб птаха, який нагадував тукана, ніколи раніше не зустрічався серед скам'янілих останків. За словами вчених, у птахів, що жили 250-65 мільйонів років тому, були «неспеціалізовані» морди. Новий же птах повністю змінив уявлення вчених, оскільки мав такий незвичайний дзьоб.

Незважаючи на те, що «обличчя» древнього птаха було схоже на сучасних туканів, його череп відрізнявся від них. Він був більше схожий на непташиних динозаврів, таких як велоцираптори.

Скам'янілість виявили ще в 2010 році на Мадагаскарі. Коли ж учені все ж звернули на неї увагу сім років по тому, вони зіткнулися з проблемою: кістки черепа і дзьоб були занадто тендітними, щоб їх можна було витягти і вивчити. Тому вчені використали візуалізацію з високою роздільною здатністю і цифрове моделювання, щоб «візуально розрізати» кістки. Потім за допомогою 3D-принтера вони відтворили череп і змогли порівняти його з іншими відомими видами.

У результаті вони отримали «практично неможливу» тварину. І справа не тільки в формі черепа. На кінці дзьоба птаха вчені виявили єдиний зуб, можливо, один з безлічі, які були у нього. У жодного з відомих 200 видів птахів того часу не було схожих черепів.

За словами вчених, це свідчить про великі прогалини в наших знаннях про птахів, які жили разом з динозаврами. Існує майже 50 мільйонів років в історії еволюції птахів, про яких вченим нічого не відомо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи розповіли, чому вимерли мегалодони

Раніше вчені з Університету Де Поля провели порівняння розмірів і форми зубів всього загону ламнообразних акул, включаючи 15 сучасних видів, таких як велика біла, і 13 викопних, таких як мегалодон. Вони прийшли до висновку, що великі розміри цих риб обумовлені теплокровностью і практикою поїдання своїх побратимів ще в утробі.