UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китайський ровер знайшов загадкові скляні кульки на зворотному боці Місяця

Можливо, ці сфери містять інформацію про минуле супутника Землі.

Китайський місяцехід «Юйту-2» зробив нове вражаюче відкриття на зворотному боці Місяця. Серед сухого сірого пилу камера ровера захопила дві маленькі сфери з напівпрозорого скла, повідомляє Science alert.

Такі сфери можуть містити в собі інформацію про минуле Місяця, включаючи дані про будову його мантії, а також ударні події. "Юйту-2" не зміг отримати даних про склад, але такі кульки можуть бути метою майбутніх місій з дослідження супутника Землі.

Читайте також: Китай спростував інформацію про падіння частини ракети місії «Чан'е-5» на Місяць

Скло не є чимось незвичайним для Місяця. Воно утворюється, коли силікатний матеріал піддається впливу високих температур. У минулому Місяця спостерігався активний вулканізм, який призвів до появи вулканічного скла. Сильне тепло також генерують удари невеликих об'єктів, наприклад метеоритів. Вчені з Китайської академії наук вважають, що такі процеси стоять за появою маленьких скляних кульок.

Однак, важко сказати напевно, як утворилися ці сфери. Більшість місячного скла, знайденого зараз, відрізняється від кульок, виявлених «Юйту-2». На Місяці багато кульок, але, як правило, їхній розмір не перевищує міліметра.

На Землі такі кульки утворюються після ударів, коли виділяється тепло, настільки сильне, що кора плавиться та випаровується у повітря. Розплавлений матеріал твердне і падає на поверхню у вигляді невеликих сфер.

Але кульки, виявлені "Юйту-2", набагато більші, діаметром 15-20 міліметрів. Однак лише розміри не роблять їх унікальними, місія Аполлон-16 виявила кульки діаметром 40 міліметрів. Їхню історію простежили до найближчого кратера і, як вважається, вони утворилися внаслідок удару.

Як стверджують китайські вчені, між цими кульками існує відмінність. Сфери, знайдені Юйту-2, здаються напівпрозорими, а також відрізняються скляним блиском. Ровер знайшов ще чотири кульки, які так само блищать, але напівпрозорість яких не можна підтвердити.

Ці сфери знайшли поряд зі свіжими ударними кратерами, що може вказувати на те, що вони були утворені під час ударів метеоритів об поверхню Місяця. Разом з тим існує ймовірність, що вони вже існували, але були поховані під поверхнею і були викинуті після удару.

Найімовірнішим поясненням появи кульок вчені вважають те, що вони сформувалися з вулканічного скла, яке знову розплавилося при ударі та перетворилося на напівпрозорі сфери.

Це означає, що кульки можуть бути аналогом земних утворень, які називаються тектитами - скляних об'єктів розміром з гальку, які утворюються, коли земний матеріал плавиться, випаровується в повітря, твердне і набуває форми кулі в міру падіння назад на поверхню.

Поки не можна сказати напевно, але якщо кульки виявляться місячними тектитами, вони можуть бути доволі поширеними на Місяці. А це відкриває нові можливості перед майбутніми місіями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше міжнародна команда вчених вивчила дані, отримані китайським ровером «Чан'є-5», і знайшла у них сліди присутності води на Місяці. Сліди води знайшли у спектральних знімках місячної поверхні, зроблених ровером.