UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Хаббл» показав, як чорна діра перетворює зірку на «пончик»

Чорна діра знаходиться на відстані 300 мільйонів світлових літ від Землі.

Телескопу «Хаббл» удалося зафіксувати момент, коли чорна діра поглинула зірку. Як зазначає NASA, чорні діри – не мисливці, вони спокійно вичікують, поки до них досить близько підійде зірка. Коли це трапляється, її захоплює потужна гравітаційна хватка чорної діри, яка розриває її і викидає інтенсивне випромінювання.

Цей процес відомий під назвою "подія приливного руйнування". Але дослідники визнають, що ця назва не передає всю складність цього процесу. Існує баланс між чорною дірою, яка притягує матеріал, та випромінюванням, яке цей матеріал викидає. За допомогою «Хаббла» вчені змогли докладно вивчити, що відбувається, коли зірка поринає у чорну діру.

Читайте також: Астрономи знайшли «бідне старе серце» Чумацького Шляху

Поблизу сфотографувати приливне руйнування, яке отримало позначення AT2022dsb, телескоп не може, оскільки він знаходиться на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі, в центрі галактики ESO 583-G004. Але астрономи використали потужну чутливість «Хаббла» до ультрафіолетового випромінювання, що допомогло вивчити світло від з'їденої зірки, що включає водень, вуглець та багато іншого.

На даний момент астрономам за допомогою різних телескопів вдалося зафіксувати близько 100 приливних руйнувань, але таких подій, знятих в ультрафіолетовому випромінюванні, все ще дуже мало. Вважається, що в кожній галактиці з надмасивною чорною дірою в центрі приливна руйнація відбувається приблизно кожні 100 тисяч років.

Вперше подію AT2022dsb зафіксували у березні 2022 року за допомогою "Автоматизованого огляду всього неба у пошуках наднових" – мережі наземних телескопів, які приблизно раз на тиждень досліджують нічне небо у пошуках катастрофічних подій у Всесвіті. Зафіксована подія знаходилася досить близько до Землі, щоб «Хаббл» міг провести спостереження в ультрафіолетовому світлі довше, ніж зазвичай.

В результаті телескоп зміг спостерігати дуже гарячу область газу у формі пончика, яка колись була зіркою. Ця область, відома як тор, розмірами нагадує Сонячну систему та обертається навколо чорної діри у центрі.

За словами вчених, з Землі видно край цього бублика і зоряний вітер, який мчить на швидкості близько 35 мільйонів кілометрів на годину.

Раніше вчені виявили нову найближчу до Землі чорну діру, яка одержала позначення Gaia BH1. Чорна діра в 10 разів більша за Сонце, вона розташовується на відстані 1600 світлових років від нас у сузір'ї Змієносця.