Міжнародна група екологів під керівництвом Кендалла Джонса з Університету Клівленда в Австралії оцінила стан Світового океану і прийшла до висновку про те, що тільки 13% його акваторії залишилося недоторканими, решти в тій чи іншій мірі торкнулася діяльність людини, повідомляє N+1.
"Ми були вражені тим, як мало в океані залишилося незайманих акваторій. Океан величезний, він займає 70 відсотків поверхні планети, але ми примудрилися істотно вплинути майже на всю цю величезну екосистему", - заявив Джонс.
У ході дослідження вчені зібрали дані про 15 факторів впливу людини на океан, від комерційного судноплавства і рибальства до скидання добрив, світлового забруднення та інвазивних видів. "Дикими" вважалися акваторії, які були найменш порушені антропогенними стресорами і потрапляли в нижні 10% за цими показниками. Цікаво, що якщо включити в число таких стресорів зміну клімату, викликану діяльністю людини, то незайманих місць в океані не залишиться зовсім, тому автори статті не стали цього робити.
13% (54 мільйони квадратних кілометрів) незайманих територій розташовуються в основному в міжнародних водах Арктики і Антарктики в районі малих острівних держав Тихого океану. Зокрема, у північній частині Індійського і західної і центральної частини Тихого океану, в так званій Індо-Тихоокеанській області, недоторканими залишилися понад 16 мільйонів квадратних кілометрів. Найменше "дикої води" виявилося на півдні Африки - близько двох тисяч квадратних кілометрів.
Варто відзначити, що тільки одна 12 частина незайманих територій на даний момент має охоронний статус. Більшість заповідників перебувають у національних водах, тоді як екосистеми міжнародних вод захищені дуже погано.
Раніше вчені з фонду Ocean Cleanup Foundation провели нову оцінку Великої тихоокеанської сміттєвої плями і заявили про те, що її розміри в три рази перевищує територію Франції.