UA / RU
Підтримати ZN.ua

Динозаври вимерли б навіть без падіння астероїда – вчені

Тварини вже були на шляху до зникнення.

Вимирання непташиних динозаврів – одна з найвідоміших катастрофічних подій в історії Землі. Але вже давно вчені знаходять докази, що астероїд не був головним винуватцем цього, а став лише однією з причин. Ще до катастрофи, яка сталася 66 мільйонів років тому, динозаври були на шляху зникнення, повідомляє Science Alert.

Новий аналіз, який провела міжнародна група вчених, показав, що світ до падіння астероїда не був "райським місцем". Зміст сірки в повітрі досяг критичного рівня. Попередні дослідження показали високі концентрації ртуті, що разом вказує на високу вулканічну активність, що могла спричинити значні кліматичні зміни.

Читайте також: Вчені знайшли в Іспанії останки нового виду гігантських довгошиїх динозаврів

У 1991 році вчені заявили про те, що сплеск вулканічної активності стався надто рано, щоб вона могла стати причиною вимирання. Але нові дані вказую на те, що вона була досить близькою за часом, щоб істотно вплинути на тварин.

«Наші дані показують, що дегазація вулканічної сірки в результаті такої активності могла викликати короткочасні глобальні зниження температури, що повторюються», — пишуть у своїй статті геовчена з Університету Осло Сара Каллегаро та її колеги.

У ході дослідження вчені вивчили камені з Деканських пасток – одного з найбільших вулканічних утворень – на території сучасної Західної Індії. Вони використовували розроблену ними методику аналізу рівня сірки.

Моделювання, проведене вченими, показало стійкі викиди сірки з Деканських пасток, яких було достатньо для того, щоб суттєво змінити клімат. Лише цей регіон випустив мільйон кубічних кілометрів розплавленої породи. Дослідники також зазначили, що утворення висококонцентрованої сірковмісної лави в районі Такурваді-Буше у цьому регіоні збігається з похолоданням клімату у крейдяному періоді.

Більшість базальту в цьому регіоні містить мало сірки, що також може вказувати на клімат. Охолоджуючі молекули повільно викидалися в атмосферу із затверділої магми після вивержень.

Вчені роблять висновок, що глобальні температури могли падати більш ніж на 10 градусів Цельсія між короткими періодами відновлення протягом приблизно 100 тисяч років до падіння метеорита Чиксулуб.

«Наше дослідження показує, що кліматичні умови майже напевно були нестабільними, з вулканічними зимами, що повторювалися, які могли тривати десятиліттями, до вимирання динозаврів. Ця нестабільність ускладнила б життя всім рослинам та тваринам і підготувала б ґрунт для вимирання динозаврів», — пояснює геохімік з Університету Макгілла Дон Бейкер.

Раніше інша група вчених заявила, що до загибелі динозаврів привів не удар астероїда. За їхніми словами, це був дрібний пил, який піднявся в атмосферу і завис у ньому.