UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи зафіксували незвичайний вибух наднової

Зірка набагато яскравіша за інші світила такого класу і збільшує яскравість дуже повільно.

Вчені з Університету штату Флорида зафіксували вибух унікальної наднової LSQ14fmg, яка знаходиться на відстані 100 мільйонів світлових років від Землі. Наднова набагато яскравіша за інші зірки такого класу і збільшує свою яскравість дуже повільно, повідомляє Naked science.

Зірку відкрили за допомогою телескопів, що знаходяться в Південній Америці і Європі. Вченим вдалося встановити, що наднова змусила космічний матеріал, що оточує її,  випускати сильне випромінювання: це вказує на радіоактивний розпад нікелю і утворення окису вуглецю.

Вчені припускають, що побачили вибух зірки так званої асимптотичної галузі гігантів (AGB, період зоряної еволюції, через який проходять всі зірки середньої і малої маси в кінці свого життєвого шляху), які перетворюються на планетарну туманність.

Астрономи вважають, що вибух стався в результаті злиття ядра AGB і білого карлика, який обертався навколо нього. Головна зірка втрачала дуже багато маси через зоряний вітер, але потім втрата маси несподівано зупинилася і з зоряної речовини утворилося кільце. В результаті зіткнення ударної хвилі від наднової з кільцем яскравість стала повільно наростати.

Таким чином, вчені вперше отримали переконливий доказ того, що наднова типу Ia може вибухнути в системі зірок-гігантів, які перебувають на шляху перетворення на планетарні туманності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: «Незавершений» вибух наднової змусив мертву зірку подорожувати по Чумацькому Шляху

Раніше вчені з університету Ілінойса в Урбані-Шампейн заявили про те, що вибух наднової, яка знаходилася на відстані близько 65 світлових років від Сонця, міг привести до масового вимирання на Землі. На їхню думку, руйнування озонового шару спричинило вимирання девонського періоду 359 мільйонів років тому.