UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи вперше побачили новий тип «прихованих» зірок

Дослідники шукали зірки на ранніх стадіях розвитку.

Вчені проаналізували дані десятирічного дослідження під назвою «Оглядовий телескоп видимого та інфрачервоного діапазону» (VISTA). І це дозволило їм виявити абсолютно новий тип прихованих зірок, повідомляє Science Alert.

На зорі телескопічної астрономії вчені могли фокусуватися лише на невеликій ділянці неба. Спостереження доводилося проводити вручну і більшість революційних робіт було зосереджено навколо конкретних об'єктів: туманностей, галактик, пульсарів чи квазарів.

Читайте також: "Джеймс Вебб" зробив знімок "зоряної фабрики" в сусідній галактиці

Але останніми роками з'явилися телескопи, які можуть захопити широку ділянку неба, а автоматизація дозволяє картографувати все небо. Ця здатність спостерігати за небом змінює існуючий підхід до астрономії та дає несподівані результати. Так, інфрачервоний огляд дозволяє знайти приховані зірки, які вчені раніше не помічали.

VISTA дозволяє астрономам спостерігати сотні мільйонів зірок в інфрачервоному діапазоні. У серії робіт, яку опублікували вчені, вони проаналізували спостереження та виділили приблизно 200 зірок, які демонстрували найбільші зміни яскравості. Ці тимчасові зміни є важливими, оскільки вони можуть розкрити тонку динаміку зірок.

Однією з цілей дослідження було знайти «зародки» зірок. І серед обраних зірок вони виявили 32 протозірки, що вивергаються. У всіх з них спостерігалося швидке зростання принаймні в 40 разів, а в деяких — навіть у 300 разів.

Спалахи тривали місяці або навіть роки і відбувалися всередині диска матерії, що оточує молоді зірки. Динаміка вказувала на те, що такі сплески можуть прискорити зростання молодих зірок. Але вони також можуть ускладнити розвиток планет навколо них. Дослідники назвали такі зірки «новонародженими, що вищать».

Вченим також вдалося виявити «сюрприз». Усередині Чумацького Шляху вони знайшли 21 червоний гігант з різкими змінами яскравості. І вони виявились новим типом червоних гігантів, відомих як старі курці.

Центр нашої галактики багатий на важкі елементи, тому ці червоні гіганти мають високу металевість. У міру старіння вони можуть викидати хмари пилу, які можуть на якийсь час затьмарити зірку. Тому зірка тимчасово зникає з поля зору, а потім знову стає яскравішою, коли хмари розсіюються.

Це відкриття може змінити уявлення про те, як важкі елементи викидаються в галактику для використання новими зірками.

Раніше вчені з Університету Флориди дійшли висновку, що сотні мільйонів екзопланет, розташованих у нашій галактиці, можуть бути заселеними.