UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили на Місяці "сліди" земного життя

За 4,4 мільярда років на Місяць потрапило близько 106 мільйонів тонн земного кисню.

Астрономи заявили про те, що поверхня Місяця вкрита величезною кількістю кисню, який був вироблений земними рослинами і "винесений" з атмосфери Землі сонячним вітром. Висновки вчених були опубліковані в журналі Nature Astronomy.

У ході дослідження вчені вивчили дані, які були отримані японським місячним зондом "Кагуя" під час роботи на орбіті супутника Землі. У 2008 році зонд опинився в незвичній точці орбіти: він перебував фактично на прямій лінії, яка перетинала Сонце, Землю, сам зонд і Місяць, що розташовувався за ним. Це дозволило японським планетологам вперше простежити за тим, як взаємодія сонячного вітру – потоку гарячої плазми, що викидається світилом, – з атмосферою Землі могла впливати на Місяць у минулому і впливає сьогодні.

Читайте також: Астрономи виявили у Урану другий троянець

Виміри показали, що сонячний вітер відносить велику кількість іонів і молекул кисню з атмосфери Землі, незважаючи на те, що планета захищена від його впливу. Частки важких і легких ізотопів, а також ступінь окислення іонів, за словами вчених, безпомилково видають у них типово земної кисень, причому кисень біогенного походження, синтезований бактеріями, водоростями або рослинами.

Дослідження ґрунту Місяця показали, що в ньому міститься велика кількість "важкого" кисню, якого повинно бути дуже мало в сонячному вітрі. Виявилося, що його джерелом є Землі, яка "бомбардує" Місяць великою кількістю кисню кожен раз, коли планета закриває супутник від Сонця.

За розрахунками вчених, за 4,4 мільярда років, які пройшли з народження планет Сонячної системи, на Місяць потрапило близько 106 мільйонів тонн земного кисню. Дослідники підкреслюють, що ця кількість може бути набагато більшою, оскільки раніше Земля і Місяць були набагато ближче один до одного, а магнітне поле планети було не таким сильним.

Раніше вчені заявили про те, що на Місяці можливі "місяцетруси". Місяць стискається і деформується під впливом тяжіння Землі. Нещодавно на супутнику нашої планети була виявлена тріщина.