UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи помітили незвичайні сліди Іо та Ганімеда в полярних сяйвах на Юпітері

Супутники планети відкидають подвійні тіні на сяйва.

Вчені під керівництвом доктора Алессандро Мура з Інституту космічної астрофізики і планетології при Національному інституті астрофізики в Італії проаналізували знімки Юпітера, які були отримані космічним апаратом "Юнона", і помітили, що супутники планети Іо та Ганімед відкидають подвійні тіні на сяйва, повідомляє Naked science.

"Подібно до Землі, у Юпітера є сяйва. Ці постійні електромагнітні випромінювання пов'язані з опадами магнітосферної плазми в іоносфері планети. У сяйвах на Юпітері присутні характеристики випромінювань, відсутні на Землі, пов'язані з його місяцями: в іоносфері, біля основи ліній магнітного поля, що проходять повз Галілейських лун - Іо, Європи і Ганімеда, - з'являються яскраві плями", - зазначив учений.

Наголошується, що при аналізі знімків "Юнони" вчені помітили не один слід Іо, а цілий ланцюжок з яскравих плям, розміри яких можна зіставити розмірами супутника, на однаковій відстані. Утворений візерунок схожий на слід від закручених вихорів в обох півкулях, що іноді розділяються на крилаті дуги.

Так вчені виявили, що Ганімед залишає подвійний слід у сяйвах. Ці характеристики припускають, що магнітно-гідродинамічна взаємодія між Юпітером і його місяцем може бути складнішою, ніж вважалося раніше.

"Такі незвичайні візерунки можуть бути результатом магнітних взаємодій, близьких до місяців, або інтерференції між гігантськими хвилями електричних частинок", - повідомляють автори дослідження.

"Юнона" була запущена 5 серпня 2011 року з мису Канаверал, Флорида (США), вона є частиною програми New Frontiers . До "Юнони" на орбіті Юпітера працював зонд Galileo, але "Юнона" першої в історії робитиме обліт планети через її полюси.

Апарат прибув на орбіту Юпітера 4 липня 2016 року. Він пробуде на орбіті планети ще кілька років і передаватиме на землю нові знімки. Після завершення роботи зонд буде знищено.