UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи пояснили появу залізних метеоритів

Метеорити зберегли сліди магнітного поля, яке створювало рідке ядро їхнього материнського тіла.

Команда астрономів з Массачусетського технологічного інституту розповіла про походження загадкових залізних метеоритів. Вченим вдалося роздивитися сліди магнітного поля, яке генерувало рідке ядро материнського небесного тіла, повідомляє Naked science.

Вважається, що залізні метеорити могли бути утворені не з магми, а з металевого ядра стародавнього небесного тіла. Достатньо, щоб воно було масивним і встигло пройти диференціацію — поділ на структурні шари: кору, мантію і ядро. А залізні метеорити рідкісної групи IEE містять суміш мінералів, що пройшли і не пройшли плавлення, і, звичайно, залізо.

Певно, їх джерелом став великий астероїд Геба, оскільки її ізотопний склад збігається з безліччю метеоритів, знайдених на Землі. Передбачається, що на зорі свого існування вона була диференційованим тілом з корою, мантією і ядром — планетезималем, «зародком», які не зуміли вирости в повноцінну планету. Більш того, ядро могло бути рідким і навіть генерувати магнітне поле, подібне до того, що спостерігається на Землі.

У ході дослідження вчені використовували синхротронне рентгенівське випромінювання прискорювача BNL, щоб розглянути намагніченість частинок заліза в зразках метеоритів IEE. І дійсно, багато з них зберегли загальну орієнтацію, яку отримали ще в розплавленому стані.

Вчені вважають, що сила вихідного магнітного поля могла досягати декількох десятків мікротесл, що можна порівняти з глобальним магнітним полем Землі.  Для створення такого магнітного поля рідке ядро повинне було досягати декількох десятків кілометрів у поперечнику.

Дослідники провели комп'ютерне моделювання і з'ясували, що планетезималь з рідким ядром дійсно міг переживати зіткнення, в ході яких частина багатої залізом речовини вибивалася ближче до поверхні.  Тут речовина застигала. Пройшли мільйони і мільярди років, планетезималь не став планетою і охолов, його ядро замерзло і перестало створювати магнітне поле. Але випадкові удари продовжили вибивати з нього фрагменти, які падали на Землю у вигляді метеоритів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Вчені знайшли на Місяці свідоцтва найдавнішого метеоритного бомбардування Землі

Раніше вчені з Єльського університету заявили про те, що падіння астероїда, який знищив динозаврів, змінило не тільки поверхню Землі, але і вплинуло на води Світового океану. Окислення води, яке стало його наслідком, згубило більшу частину океанічної фауни.