UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи отримали перші прямі зображення найближчої екзопланети

Планета знаходиться на відстані 35 світлових років від Землі.

Астрономам вперше вдалося отримати зображення екзопланети, яка розташовується дуже близько до нас. Її відстань до Землі становить всього 35 світлових років, повідомляє Science alert.

Планета отримала назву COCONUTS-2b. Вона представляє інтерес не тільки як найближча до Землі. Виявити такі екзопланети вдається дуже рідко. Це холодний газовий гігант, який знаходиться на великій відстані від своєї зірки.

Існує два основні методи виявлення екзопланет. Перший з них називається транзитний, він заснований на спостереженнях за змінами яскравості зірки. Коли екзопланета проходить між материнським світилом і спостерігачем, вона викликає короткострокове «загасання» зірки.

Метод променевих швидкостей заснований на вимірюванні довжини хвилі світла, яке викидає зірка. Коли екзопланета обертається навколо світила, вона має невеликий гравітаційний вплив і змушує зірку трохи «хитатися». Коли небесне тіло рухається по круговій орбіті, довжина хвилі світла трохи зміщується.

Але обидва ці методи діють найкраще для масивних планет, які розташовуються близько до своїх зірок. Великі розміри планети призводять до того, що вона викликає більш помітні викривлення, а близьке розташування - до того, що вона швидко обертається навколо зірки.

Але COCONUTS-2b знаходиться на дуже великій відстані від своєї зірки - приблизно 6451 астрономічних одиниці. Тому планета виявилася видимою на прямих знімках. Знаходячись на такій величезній відстані, вона обертається навколо зірки за 1,1 мільйона років.

Незважаючи на те, що планета є холодним газовим гігантом, вона все ще досить тепла - її температура складає приблизно 161 градус Цельсія. Вік COCONUTS-2b достатньо невеликий - близько 800 мільйонів років. Її висока температура викликана залишковим теплом після формування. Завдяки йому планета слабо світиться в інфрачервоному світлі і цього достатньо, щоб роздивитися її на прямих зображеннях.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Zhang et al., The Astrophysical Journal Letters, 2 021

Читайте також: Астрономи вперше виявили рідкісні ізотопи вуглецю в атмосфері далекої планети

Нагадаємо, нещодавно астрономи за допомогою телескопа ALMA вперше змогли зареєструвати пиловий диск навколо планети, яка знаходиться за межами Сонячної системи. Це відкриття проливає світло на формування планет і супутників в молодих зоряних системах.