Астрономи з Гронінгенського університету в Нідерландах за допомогою телескопа Gaia виявили в Чумацькому Шляху зірки, які залишилися від невеликої галактики, поглиненої кілька мільярдів років тому. Як повідомляє Naked science, ця подія могла бути однією з найзначніших за весь час існування нашої галактики.
У ході дослідження вчені звернули увагу на групу з 30 тисяч зірок, які рухаються в напрямку, протилежному тому, в якому обертаються інші світила навколо центру Чумацького Шляху. Потім астрономи розглянули дані експерименту APOGEE для цих зірок: у його базі міститься інформація про спектральні спостереження, а значить, склад і вік світил. Як і можна було очікувати, зірки цієї групи виділялися і більш низьким вмістом важких елементів, ніж типові зірки Чумацького Шляху. Це вказує на їхнє порівняно давнє походження, що відноситься до епохи, коли вибухи наднових ще не заповнили Всесвіт великою кількістю важких ядер.
Дослідники провели комп'ютерну симуляцію, яка пояснила появу подібних зірок в галактиці. Виявилося, що 10 мільярдів років тому Чумацький Шлях злився з іншою галактикою. Розміри останньої становили 20-25% розмірів нашої галактики. Це призвело до утворення в Чумацькому Шляху обертових рукавів з більш молодих і швидких зірок, центрального диска порівняно старих зірок і зірок гало, траєкторії яких "випадають" із загального обертання Галактики.
Раніше вчені вивчили нові дані рентгенівської обсерваторії "Чандра" і виявили кільце яскравих джерел рентгенівського випромінювання в галактиці, яка розташовується на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі.