UA / RU
Підтримати ZN.ua

Аномальні температури критично прискорили танення льодовиків Гренландії

Острів втрачав шість мільярдів тонн води щодня протягом тижня.

Аномально висока температура, яка встановилася у Гренландії, призвела до того, що протягом кількох днів острів втрачав критично багато води. Як пише CNN, лише 15-17 липня Гренландія втрачала шість мільярдів тонн води на день.

Цього вистачило б наповнити 7,2 мільйона олімпійських басейнів. Танення льодовиків було пов'язане з тим, що температура в Гренландії дісталася позначки 15,5 градусів Цельсія, що на 10 градусів вище звичайної.

Читайте також: Вчені знайшли у Гренландії «таємну» популяцію білих ведмедів

Видання зазначає, що води, яка розтанула за 15-17 липня, вистачило б на те, щоб покрити площу штату Західна Вірджинія (площу можні порівняти з Харківською та Дніпропетровською областями разом узятими – ред.) шаром води заввишки 30 сантиметрів.

Тед Скамбос, старший науковий співробітник Національного центру даних зі снігу та льоду в Університеті Колорадо заявив про те, що це танення є «ненормальним», якщо врахувати дані за останні 30-40 років. Нещодавня подія стала «сплеском» цього танення.

Щоліта вчені побоюються нових рекордних температур і повторення 2019 року, коли розтануло 532 мільярди тонн льоду. Тепла весна та липнева спека цього року призвели до танення майже по всій поверхні крижаного щита. Внаслідок цього глобальний рівень моря підвищився на 1,5 міліметра. Якщо весь лід Гренландії розтане, він призведе до підвищення рівня моря на 7,5 метрів.

Останні дослідження малюють все більш тривожну картину того, що відбувається на найбільшому крижаному острові Північної півкулі. Так, робота, опублікована в лютому, показала, що на дні Гренландського крижаного щита спостерігається безпрецедентна швидкість танення, викликана величезною кількістю талої води, що стікає з поверхні. Ця вода особливо небезпечна, тому що вона може дестабілізувати покрив над нею та призвести до масивної та швидкої втрати льоду.

У 2020 році вчені з'ясували, що танення Гренландії подолало точку неповернення, зупинити його не зможуть жодні зусилля щодо запобігання глобальному потеплінню. Інше дослідження показало, що швидкість танення острова останніми роками перевищує всі показники, які спостерігалися останні 12 тисяч років.

Нагадаємо, дані європейської системи супутників Copernicus показали, що останні сім років були найспекотнішими в історії спостережень. Минулий, 2021-й, рік став п'ятим у списку найспекотніших років, у деяких регіонах було зареєстровано температурні рекорди.