UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені запропонували боротися з космічним сміттям гарпуном

В даний час в лабораторії Astrium UK проводиться тестування гарпуна. В якості тестової мети виступає шматок алюмінію, що імітує фрагмент космічного апарату.

Британська компанія Astrium UK запропонувала боротися з космічним сміттям на орбіті за допомогою спеціального гарпуна.

Космічним сміттям називають фрагменти старих космічних кораблів, що залишилися на земній орбіті. В даний час Об'єднане стратегічне командування США стежить за 19 тисячами об'єктів на орбіті, розміри яких понад 10 сантиметрів. За оцінками фахівців об'єктів діаметром більше сантиметра в космосі більше - понад 600 тисяч. Через високу швидкість (і, як наслідок, високу кінетичну енергію) навіть невеликі фрагменти апаратів можуть становити небезпеку для космічних апаратів.

Компанія Astrium UK розробляє спеціальний гарпун, який планується встановлювати на космічний апарат. Він буде підходити досить близько (близько 20 метрів) до сміття, стріляти в нього з гарпуна, а після цього зводити шматок сміття з орбіти, щоб він згорів у земній атмосфері.

В даний час у лабораторії Astrium UK проводиться тестування гарпуна. В якості тестової мети виступає шматок алюмінію, що імітує фрагмент космічного апарату. Творці гарпуна кажуть, що головна складність полягає в тому, щоб постріл був не дуже сильним - в іншому випадку удар може зруйнувати космічний корабель, що призведе до збільшення кількості сміття на орбіті.

- Вчені підрахували кількість космічного сміття на орбіті: близько 19 тисяч об'єктів

Проект компанії Astrium UK далеко не єдиний у своєму роді - зараз багато компаній займаються розробкою систем для очищення орбіти від космічного сміття. Так, наприклад, учені з Федеральної політехнічної школи Лозанни, Швейцарія, працюють над системою CleanSpace One. Суть системи полягає у створенні супутників-камікадзе, які будуть захоплювати сміття і згоряти разом з ним у щільних шарах атмосфери.

У США з 90-х років минулого століття існують проекти з використання лазера для очищення орбіти. Опромінення металевого фрагмента лазером повинно викликати його часткове випаровування. Як наслідок, повинна виникнути рушійна сила, яка зведе уламок з орбіти. Нещодавно американські вчені запропонували використовувати для очищення лазер потужністю 5 кіловат, що можна порівняти з потужністю лазерів, що використовуються в телескопах з адаптивною оптикою.

У свою чергу в Японії для очищення орбіти від сміття пропонують використовувати апарати, забезпечені спеціальними мережами. У 2011 році Японське космічне агентство (JAXA) уклало договір з компанією Nitto Seimo - великим виробником риболовних сіток - на виробництво пасток для космічного сміття. Компанія створила технологію плетіння металевих сіток, які, на думку фахівців, придатні для цілей JAXA. !zn

Читайте також:

Невдалий запуск російської ракети перетворив два супутники зв'язку на космічне сміття (відео)

ЦУП підкоригує орбіту МКС через небезпеку зіткнення з уламком супутника

Більше за всіх у космосі «насмітила» Росія, - НАСА


Друга європейська космічна «вантажівка» успішно причалила до МКС