UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський вніс до Ради законопроект про відтермінування на рік обов'язкового застосування касових апаратів

Законопроект зареєстрували на минулому тижні.

Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект №4439 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій”. За даними на сайті парламенту, документ зареєстрували 27 листопада.

Зокрема, законопроект пропонує визначати граничні обсяги доходів, неперевищення яких є однією з умов застосування суб’єктами спрощеної системи оподаткування відповідних груп платників єдиного податку. Згідно з документом, такі обсяги мають визначати, виходячи зі встановлених законом розмірів мінімальної заробітної плати. Це має допоможе враховувати під час реалізації відповідних норм зміни в економічній ситуації.

Також у документі йдеться про те, щоб виключити норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами про порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій.

Законопроект передбачає відтермінування до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для ФОПів, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп, а також обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку. Виключенням є ті ФОПи, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

Законопроект пропонує скасувати штрафи за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО (ПРРО).

Також проект закону має на меті продовжити до 1 січня 2022 року застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО (програмних реєстраторів розрахункових операцій) під час проведення розрахункових операцій.

Законопроект пропонує запровадити поняття "дистанційні послуги" та передбачити незастосування РРО (ПРРО) під час  надання дистанційних послуг, розрахунки за які здійснюються виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Читайте також: Обов'язкове використання касових апаратів: у Раді хочуть звільнити голову фінансового комітету

У жовтні минулого року президент Володимир Зеленський підписав зміни в закон "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (проект 1053-1) та про зміни в Податковий кодекс України "про детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" (проект №1073).

Згідно з прийнятим Радою законом (проект 1053-1) з 1 жовтня 2020 року потрібно обов’язково використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) для окремих фізичних осіб - підприємців (ФОП) на другій і четвертій групі. Крім того, з 1 січня 2021 року використання реєстраторів розрахункових операцій буде обов'язковим для платників єдиного податку на 2-4 групи. Водночас обов'язковість РРО не стосуватиметься фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців (ФОП) з першої групи.

У листопаді цього року Верховна Рада направила на доопрацювання законопроект №4313, який має відтермінувати обов’язкове застосування РРО та/або програмне РРО суб’єктами господарювання при здійсненні розрахункових операцій. 

Під час засідання 17 листопада народні депутати знову не змогли ухвалити законопроект про відтермінування обов’язкового використання РРО.

У ситуації із запровадженням РРО держава хоче більше контролю, споживач наполягає на фіскальному чеку, а спрощенці категорично проти будь-якої фіскалізації. Без взаємних поступок в трикутнику держава-споживач-бізнес проблему не вирішити. На які поступки має піти парламент і підприємці та чому, читайте в статті Сергія Следзя “Фіскальне рівняння для Гетманцева” у ZN.UA.