UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський ветував закон про відновлення роботи ВККС

Документ містить дві взаємовиключні правки щодо ролі міжнародних експертів у відборі членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Президент України Володимир Зеленський ветував ухвалений парламентом закон №3711-д про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Закон повернуто до Верховної Ради із пропозиціями президента.

«08.07.2021 року повернуто з пропозиціями президента. Направлено на розгляд Комітету (з питань правової політики – ред.). Передано на розгляд керівництву», - йдеться у картці закону на сайт ВР.

Після підтримки закону у залі, спікер ВР Дмитро Разумков висловив надію на те, що президент Зеленський накладе вето. Голова парламенту відзначив, що статті закону про вагу голосу міжнародних експертів у комісії з відбору членів ВККС є суперечливими.

«Наразі в законі ми маємо колізію, коли дві ці норми абсолютно по-різному можна трактувати: або посилення ролі міжнародних експертів, або зменшення»,  - наголошував Разумков.

Вказана колізія виникла через ухвалення двох взаємовиключних правок – 453 та 409. На важливості підтримки правки №453 наголошували експерти Венеційської комісії. Вона посилює вплив міжнародних експертів у процесі відбору членів ВККС. Вето президента дозволяє повернути закон у Раду на доопрацювання.

Читайте також: Разумков очікує президентське вето на закон про відновлення роботи ВККС

29 червня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №3711-д «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України». Депутати прислухалися до зауважень Венеційської комісії та схвалили поправку №453.

У жовтні минулого року Венеційська комісія підтримала необхідність швидкого перезапуску ВККС, але зазначила, що проєкт №3711 треба суттєво доопрацювати.

Натомість члени Комітету ВР з питань правової політики звели нанівець роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС та проігнорували всі зауваження Венеціанської комісії, рекомендації ЄС і USAID. Зокрема, парламентарі передали всю владу нереформованій Вищій раді правосуддя. У такому вигляді 3 березня 2021 року депутати й ухвалили законопроєкт у першому читанні.

Водночас в інтерв'ю ZN.UA голова правового комітету ВР Андрій Костін заявив про те, що у фракції «Слуга народу» як ніколи налаштовані на запуск ВККС та оновлення складу Вищої ради правосуддя. І підтримають ключову роль міжнародних експертів у формуванні ВККС і ВРП. Чому ж судова реформа загальмувала у комітеті читайте в інтерв’ю Інни Ведернікової із Андрієм Костіним.