UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський: Україна може поставити під сумнів Будапештський меморандум

Україна може поставити під сумнів зобов'язання щодо Будапештського меморандуму, якщо не отримає гарантій безпеки, які обіцяв цей документ, заявив президент України Володимир Зеленський на Мюнхенській конференції з безпеки.

Зеленський нагадав, що за відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україні пообіцяли гарантії безпеки.

"Зброї у нас немає. Як і безпеки. Немає і частини території, яка за площею більша ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. А головне – немає мільйонів наших громадян. Усього цього немає. Але дещо є. Це право. Право вимагати перейти від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки та миру", - сказав президент.

За його словами, він ініціював проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму, однак якщо вони не відбудуться або за їхніми результатами не будуть ухвалені конкретні рішення щодо гарантій безпеки для України, то Київ може поставити зобов'язання країн-гарантів під сумнів.

"Я як президент вперше ініціюю проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Україна робить це вчетверте. Але і Україна, і я – робимо це востаннє", - сказав він.

Скликати консультації доручено міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі.

"Якщо вони знову не відбудуться або за їхніми результатами не буде прийнято конкретних рішень щодо гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює, і всі пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів", - сказав Зеленський.

За своє ядерне роззброєння у 1990-х Україна отримала компенсацію, близьку до максимальної за тих умов, і однією з її складових був Будапештський меморандум, який містив зобов'язання перед Україною, які важко назвати гарантіями. Детальніше про документ читайте у статті Олексія Іжака "Меморандум про вічні цінності".

Враховуючи, що ситуація, в якій зараз перебуває Україна (а разом з нею і більшість країн Східної Європи), викликана передусім провалом Будапештського меморандуму і неможливістю країн-гарантів його виконати, за аналогією з «Мінськом» можна було б розпочати дискусію про «Будапешт-2». Детальніше про цю пропозицію читайте у статті Дмитра Наталухи «"Будапешт-2": 10 кроків, які зупинять Путіна».