UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський озвучив друге питання «всенародного опитування», воно стосується Донбасу

До президента відповідь намагався отримати голова української делегації в Мінську Кравчук. І потрапив під шквальну критику.

Президент України Володимир Зеленський озвучив друге запитання «всенародного опитування», яке він планує провести одночасно з місцевими виборами 25 жовтня.

«Настав час для питання номер два. Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?», - написав він у своєму Telegram-каналі.

Вперше ідею створення ВЕЗ Донбас 3 серпня озвучив голова української делегації у Мінській групі Леонід Кравчук.

Її піддали гострій критиці, наголосивши на тому, що поки на сході України залишаються російські війська, а частина кордону з РФ залишається окупованою, є ризик перетворення зони вільної торгівлі на «чорну діру».

«Це створення «чорної діри», через яку здійснюватиметься вся або майже вся торгівля з Росією. Це призведе до руйнування української економіки, зростання корупції та організованої злочинності. Щось на кшталт Придністров'я, тільки в десятки разів більше і на кордоні», - наголошував ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.

Читайте також: Зеленський запропонував українцям 25 жовтня відповісти на питання, чи потрібно довічне ув'язнення за корупцію

13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення президента Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке е фактично стане першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.

Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді у парламенті.

Згодом в Офісі президент пояснили: пропозицію буде реалізовано у формі опитування, намети волонтерів будуть встановлені не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в «опитуванні» буде добровільною. І на відміну від законного референдуму, у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків».

Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу Криму та Донбасу, імовірно, не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу». А перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук припустив, що деякі з них згодом можуть стати питаннями всеукраїнського референдуму.

У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центрвиборкомі наголосили на тому, що займаються виключно організацією місцевих виборів і у підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть.

На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної «Питання до опитування» для читачів ZN.UA.