Голова виконкому Нацради реформ при президентові України Міхеїл Саакашвілі пропонує повністю змінити систему судів і більш ніж в три рази зменшити їхню кількість.
Як розповів сам експрезидент Грузії на відео, розміщеному на його сторінці у Facebook, судова реформа в будь-якому випадку не буде проведена, якщо «не буде створена широка громадська коаліція навколо президента і Верховної Ради з конкретною метою - повністю змінити судову систему і дати справедливість українського народу».
Також Саакашвілі каже, що система сама зсередини себе не змінить, адже на всіх рівнях влади має своїх людей.
Але водночас він хоче опертися на людей, які "реально хочуть змін".
"Тому ми обов'язково прорвемо цю прірву, і в Україні обов'язково відбудеться вичерпна судова реформа, навіть якщо для цього потрібно буде використовувати інструменти прямої демократії», - наголосив Саакашвілі.
З-поміж іншого експрезидент Грузії пропонує:
- ліквідувати множинність чинних органів контролю над судовою системою (ВСП ВККС, ДСА) і створити єдиний орган нагляду за ефективністю судової системи;
- максимально швидко провести чесні і прозорі конкурси (за словами Саакашвілі з 7000 суддів штату судової системи, вакантними залишаються 2000 посад);
- залишити всього 200 судів замість 764 зараз;
- змінити систему судів, зокрема судів першої інстанції (ліквідація окремих систем господарських судів та адміністративних судів);
- впровадити автоматизацію процесів у судах (суд в смартфоні);
- створити конкурентну систему для вирішення цивільних, сімейних та господарських спорів;
- впровадити практику суду присяжних в категоріях особливо важливих і соціально небезпечних злочинів;
- ліквідувати монополію проведення судових експертиз виключно державними експертними установами у кримінальних провадженнях;
- переглянути статус Верховного суду з подальшим формуванням прецедентного права;
- провести референдум про подальшу долю Конституційного суду України для того, щоб саме народ України її вирішив.
Нагадаємо, Рада суддів України обурилася заявами голови виконкому Нацради реформ Міхеїла Саакашвілі про необхідність «радикальної судової реформи». У відповідь екс-президент Грузії назвав їх «елітними корупціонерами».
Так, в Раді суддів заявили, що згодні з президентом Володимиром Зеленським, що в суспільстві існує запит на справедливість, але в той же час Рада суддів та суддівське співтовариство в цілому «глибоко обурені заявами» Саакашвілі.
Також докладніше про проблеми в судовій системі, зокрема про реперних точках справи ОАСК читайте в матеріалі Інни Ведерникової «Вовки. Майстер-клас від НАБУ-2 ».
А про причини конфронтації судової влади та НАБУ, використанні постмайданною владою подвійних стандартів при реформуванні судової системи та суті «плівок Вовка», опублікованих у 2019 році, читайте в першій частині матеріалу.