UA / RU
Підтримати ZN.ua

Законопроєкт про деолігархізацію містить важелі впливу на формування ВРП – висновок ГНЕУ

Без згоди Вищої ради правосуддя неможливо призначити чи звільнити суддю. Незалежна та професійна рада є одним з наріжних каменів судової реформи.

Президентський законопроєкт «Про олігархів» у його нинішній редакції може стати інструментом впливу на формування Вищої ради правосуддя, йдеться у висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради.

Так, у проєкті закону зазначається, що членами вищого органу суддівського самоврядування не можуть бути особи, які порушили його вимоги в частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти з олігархами.

«Зі змісту наведеної норми вбачається, що зазначена заборона не має обмеження в часі. Тобто, одноразове порушення вимоги щодо своєчасності подання декларації про контакти назавжди позбавляє особу можливості бути членом ВРП», - наголошується у висновку.

Таку суворість фахівці вважають надмірною і недоцільною, адже навіть засуджена особа, відбувши покарання, має змогу погасити судимість.

Крім того, законопроєкт дозволяє звільнити члена ВРП за істотне порушення вимог законодавства у сфері запобігання корупції, але будь-яке порушення вимог закону «Про запобігання надмірному впливу осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

«Крім того, (…) на наш погляд, доцільно конкретизувати перелік дій/бездіяльності, які стануть підставою для звільнення члена ВРП. Зокрема, слід уточнити, які ще дії/бездіяльність, крім порушення вимог в частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти, матимуть для члена ВРП такі суворі наслідки, оскільки за змістом законопроєкту можна припустити, що їх перелік не обмежується лише зазначеними порушеннями», - наголошується у висновку.

Читайте також: Законопроєкт «Про олігархів» може перетворитись на інструмент таврування незгодних – висновок ГНЕУ

Нагадаємо, 2 червня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт закону №5599 «Про запобігання загрозам національної безпеки, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

У пропрезидентській «Слузі народу» планують ухвалити законопроєкт до кінця п’ятої сесії у липні. 15 червня депутати з партій «Голос», «Батьківщина» та «Європейська солідарність» внесли до Ради альтернативний законопроєкт про деолігархізацію.

Подання Зеленським законопроєкту продиктоване двома факторами. Перш за все бажанням створити видимість боротьби з олігархами, щоб виборець перестав звертати увагу на відсутність глобальних змін у державі. Друга мета – медійно потіснити власників великих телеканалів, блокуючи навіть мінімальну критику Зеленського та його команди. Про те, якими будуть наступні маневри на деолігархічному фронті, читайте у статті Олександра Лємєнова «Законопроєкт «Про олігархів»: чи не стане увертюра фінальним акордом?» у ZN.UA.