UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Україні дає можливість Ердогану розширити свій вплив — WSJ

Під час війни в Україні турецький лідер відіграє ключову роль у Чорноморському регіоні.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган посилює військову підтримку України з боку своєї країни, зберігаючи при цьому відкриту лінію зв’язку зі своїм російським колегою Владіміром Путіним. Ці відносини дозволили продовжити цього тижня експорт українського зерна, водночас Ердоган намагається розширити роль Туреччини як силового посередника.

Останніми місяцями найвідоміший турецький виробник зброї Baykar розпочав будівництво нового заводу в Києві, який подвоїть свої потужності з виробництва ударних безпілотників. Минулого місяця Туреччина передала українським ВМС новий корвет на церемонії, в якій взяли участь міністр оборони України Олексій Резніков і перша леді Олена Зеленська. Корабель типу Milgem зараз є найбільшим в українському флоті, що розширюється. Це кидає виклик домінуванню Росії в Чорному морі та, водночас,  демонструє зростаючий вплив Туреччини.

Туреччина також поставила бронежилет, який носить президент України Володимир Зеленський, а також бронежилети та військову техніку для ЗСУ. І коли Путін пригрозив знову запровадити блокаду експорту зерна з України через Чорне море, Ердоган втрутився, щоб забезпечити надходження важливих поставок і приборкати різке зростання світових цін на продовольство.

Ці дії Ердогана посилюють репутацію Туреччини, як важливого регіонального гравця, а полегшує це завдання один ключовий елемент: готовність Ердогана дозволити приплив російських грошей до Туреччини після того, як відрізання Москви від більшої частини світової економіки внаслідок санкцій.

Турецький президент зараз є одним із небагатьох світових лідерів, які регулярно спілкуються з Путіним, попри санкції обіцяє збільшити обсяг торгівлі з Росією, забезпечуючи важливий випускний клапан.

«Це здається недосконалим, але ідеальним з точки зору просування власних інтересів Туреччини в контексті балансу, якого вона намагається досягти між Росією та Україною», — сказав Алпер Коскун, колишній керівник відділу міжнародної безпеки МЗС Туреччини.

І Україна, схоже, не надто заперечує, поки Туреччина не припиняє постачання зброї. 

«Ми розуміємо ситуацію, в якій перебуває Туреччина, як свого роду посередник між нами та Росією», — заявив заступник міністра оборони України генерал-майор Володимир Гаврилов.

Війна в Україні відкрила для Туреччини можливість розвивати свою зростаючу оборонну промисловість , одночасно просуваючи свої зовнішньополітичні цілі після проведення серії проксі-війн з Росією в Сирії, Лівії та на Південному Кавказі.  Ердоган не приховував своїх глобальних прагнень, продаючи безпілотники турецького виробництва 24 країнам світу, зміцнюючи дипломатичний вплив у Центральній Азії через раду тюркських держав і поглиблюючи відносини з низкою держав Близького Сходу цього року під час дипломатичного перезавантаження.

Центральним елементом нових військових поставок Туреччини в Україну є поставка десятків безпілотників Bayraktar TB2, які були важливими для початкового опору України російському вторгненню, підриваючи російські військові конвої та топлячи російські військові кораблі. Безпілотники виявилися настільки ефективними у оминанні російської протиповітряної оборони, що українці навіть написали пісні та надрукували футболки, прославляючи їх як символ опору країни.

Новий завод Baykar площею 30 000 квадратних метрів в Україні вартістю 100 мільйонів доларів збирається створити повний спектр безпілотних літальних апаратів компанії протягом приблизно трьох років, сказав його виконавчий директор. Очікується, що фабрика подвоїть поточні виробничі потужності компанії, які наразі становлять близько 200 дронів TB2 на рік, сказав він.

Новини про будівництво заводу не потішили російських чиновників, які погрожували атакувати нове підприємство. Генеральний директор Baykar Халук Байрактар відкинув погрози. 

«Цей проект між Україною та Туреччиною. Це не їхня справа», — сказав він.

Байрактар і його брат, головний технічний директор компанії Сельчук Байрактар, який одружений на одній із дочок Ердогана, досягли статусу знаменитостей у Туреччині завдяки успіху дронів під час війни в Україні та інших конфліктів. Цей успіх допоміг організувати шалену кількість нових замовлень від країн по всьому світу, в тому числі від союзників з Організації Північноатлантичного договору Румунії та Польщі. Минулого місяця на виставці оборонної промисловості в Стамбулі Халюка Байрактара атакував натовп шанувальників, які вимагали автографи. Він роздав їх кільком шанувальникам, перш ніж помічники відвезли його на зустрічі з високопоставленими особами.

Байрактар відверто підтримує Україну, пообіцявши ніколи не продавати безпілотники Росії, вочевдь займаючи позицію, незалежну від політики турецького уряду, яка підкреслює важливість відносин як з Росією, так і з Україною. Глава агентства оборонної промисловості Туреччини сказав The Wall Street Journal на початку цього року, що Анкара має бути обережною щодо продажу нової зброї Україні, що є частиною ширшого підходу до досягнення миру.

«Я не представник влади. Я менеджер Baykar», — сказав пан Байрактар, відповідаючи на запитання про спроби Туреччини збалансувати зв’язки з Україною та Росією.

Український уряд дещо дратували спроби Туреччини поставити себе в роль силового посередника.

Українські чиновники публічно звинуватили Туреччину в купівлі вкраденої Росією української пшениці. Туреччина заявила, що розслідує ці претензії. Минулого місяця міністр оборони України заявив, що турецькі чиновники відхилили новий український запит на 200 000 комплектів бронежилетів на додаток до сотень тисяч інших, поставлених цього року турецьким виробником. Турецькі офіційні особи на прохання прокоментувати цей запит не відповіли.

Київ добре усвідомлює, що Ердоган раніше розширював військові зв’язки з Росією та з самим Путіним, що дуже дратувало США.  Туреччина навіть перебувала під американськими санкціями, коли у 2017 році турецький президент схвалив закупівлю російських систем захисту С-400.

Однак воєнна підтримка, яку надає Туреччина, обмежує критику. Зокрема, безпілотники Bayraktar TB2 продовжують відігравати значну роль у війні в Україні, навіть після того, як вона змістилась убік артилерійського протистояння на сході країни, кажуть офіційні особи. Кадри ударів безпілотників TB2, якими рясніли ЗМІ на початку війни, продовжують з’являтися, хоча й в меншій кількості. 

«Росія розгорнула дуже складні та сучасні системи протиповітряної оборони, —говорить генерал Гаврилов. — Це створило низку проблем з використанням Bayraktar, тож ми маємо налаштовувати та використовувати його належним чином».