UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори в Казахстані: екзитполи говорять про передбачувану перемогу чинного президента

Конкуренти Токаєва раніше у великій політиці помічені не були.

На виборах президента Казахстану передбачувано переміг, зібравши переважну більшість голосів, нинішній президент країни 69-річний Касим-Жомарт Токаєв — результати опитування на виході з дільниць, повідомляє ВВС.

Офіційні результати будуть оприлюднені не раніше ранку понеділка.

Згідно з результатами екзитполу, проведеного в неділю міжнародним інститутом регіональних досліджень "Відкрите суспільство", Касим-Жомарт Токаєв переміг на недільних виборах глави держави, набравши 82,45% голосів.

Читайте також: Путіна принизили: чим Росія відповіла Казахстану

Інший екзитпол, проведений Інститутом громадської політики партії "Аманат", дає Токаєву ще більше: 85,52% голосів.

Читайте також: Казахстан зробив правильні висновки щодо вибуху родовища і терміново забороняє транзит російських товарів

Явка на виборах, за попередніми офіційними підрахунками, склала 69,43%, тобто 8,3 млн із майже 12 млн казахстанських виборців.

Вибори президента призначив сам Токаєв, який, на думку аналітиків, у такий спосіб має намір легітимізувати свою владу.

Читайте також: Сі Цзіньпін пообіцяв Казахстану захист суверенітету

За пост глави держави виборювали шість кандидатів. Окрім Токаєва, це депутат масліхату (місцевого законодавчого органу) Астани Каракат Абден, представник Загальнонаціональної соціал-демократичної партії (ОСДП) Нурлан Ауесбаєв, голова асоціації фермерів Казахстану Жигулі Дайрабаєв, висунутий профспілками економіст-теоретик Мейрам Кажикен і правоохоронець.

Конкуренти Токаєва до цього у великій політиці не були помічені і зареєструвалися буквально за два місяці до виборів.

Аналітики вважають, що Токаєв оголосив дострокові вибори, щоб утвердити свою перемогу до появи реальних супротивників чи зростання протестів у країні.

Читайте також: Вийти з тіні свого попередника: президент Казахстану Токаєв проводить позачергові вибори

Токаєв став президентом Казахстану у 2019 році. Нурсултан Назарбаєв, який очолював країну 28 років, підтримав Токаєва на дострокових виборах і фактично передав йому владу. Тому Токаєва багато хто вважав лише ставлеником і лояльним прихильником Назарбаєва.

Однак після акцій протесту в січні 2022 року, коли внаслідок заворушень загинули щонайменше 225 осіб, новий президент почав активно виганяти родичів колишнього лідера з ключових постів у різних відомствах, зокрема у спецслужбах та державних компаніях.