UA / RU
Підтримати ZN.ua

Велика пресконференція Зеленського: про що розповів та на що так і не відповів президент України

Окремі тези викликали палку дискусію й серед журналістської спільноти. 

Сьогодні, 20 травня, Володимир Зеленський дав велику пресконференцію, приурочену двом рокам на посаді президента України. Відбулося дійство на території одного з ангарів державного підприємства "Антонов". Акредитацію на цю зустріч отримали більше сотні ЗМІ та журналістів. 

ZN.UA зібрало ключові тези цієї пресконференції. 

Про пріоритети для України 

Основними завданнями Зеленський вважає створення країни без олігархів та без війни. Серед пріоритетів також "держава в смартфоні" та "тисячі кілометрів" побудованих доріг.

"Ми будуємо сьогодні країну, яка не чекає, як це було раніше, тільки на санкційну політику держав, а країну, яка самостійно захищає свій суверенітет, і яка всередині країни проводить потужну санкційну політику проти пропагандистів, проти контрабандистів, проти кримінальних авторитетів, "воров в законе"... ", - заявив президент.

Про закон про олігархів

За словами президента, він майже готовий, тому вже наступного тижня його можуть представити. 

Президент відмовився називати людей, які сьогодні в Україні попадають під визначення "олігарх", проте не відмовився розповісти, як буде працювати сам закон: "Впливу на мас-медія не буде. Впливу на політику не буде. Впливу на чиновників не буде. Але якщо це буде, ці люди отримають квиток під назвою "олігарх". Вони з'являться в спеціальному реєстрі".

Про Всеукраїнський референдум

Зеленський розповів, що питання врегулювання ситуації в Донбасі може стати головним, яке винесуть на Всеукраїнський референдум. Також він назвав й ряд інших питань. 

"Я вважаю, що найголовніше питання, яке в нас сьогодні є, – це ситуація в Донбасі. У нас декілька планів (мирного врегулювання на сході України – ред.) "A", "B", "C", ми про це говорили – про припинення війни і повернення наших тимчасово окупованих територій і людей", - наголосив гарант.

Зеленський також заявив згодом, що не вважає заморожування конфлікту в Донбасі державною зрадою. Попри це, гарант такого розвитку події хоче уникнути. 

Про звільнення керівника "Нафтогазу"

За словами Зеленського, уряд, бувши головним акціонером НАК "Нафтогаз Україна", прийняв рішення про звільнення керівника Андрія Коболєва, аби в майбутньому уникнути збитків. 

"У "Нафтогазі" є керівник. НАК повинен наповнювати бюджет відповідно до своїх планів і зобов'язань... Уряд прийняв рішення, як головний акціонер, звільнити керівника і не буде більше збитків. Тут великі гроші, наші з вами гроші і є лобісти Нафтогазу за кордоном. Це серйозна проблема... Ви знаєте інформацію досить поверхнево", - пояснив гарант. 

Про відставку Степанова

Глава держави пояснив, що Максима Степанова звільнили з посади глави МОЗ через конфлікти з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем та головним санітарним лікарем країни, а сьогодні новим міністром охорони здоров'я, Віктором Ляшком. 

"Чому зараз? Тому що більше неможливо було працювати в такому режимі. Це дестабілізувало повністю атмосферу в міністерстві, у відносинах між міністром і урядом в цілому. І в принципі складна ситуація між працюючими департаментами в міністерстві і складна ситуація між міністром і головним санітарним лікарем. В цій ситуації ми допустити такої дестабілізації просто не могли", - підсумував Зеленський. 

Про ситуацію з Кличком

Зеленський не відповів чітко на питання про те, чи звільнять міського голову Києва Віталія Кличка з посади голови КМДА. Однак, за словами глави держави, раніше Кличко просив цього не робити.

Говорячи про велику кількість обшуків у оточенні Кличка, Зеленський також заявив, що  “не треба було красти гроші в бюджеті”.

“Ви знаєте, що в моєму оточенні були люди, які хотіли звільнити його. Я йому сказав: немає питань, працюйте, показуйте результат… Тільки є умови — що там [в КМДА] є люди...Однак, мені здається, ці часи минули", - зауважив Зеленський. 

Про Порошенка 

Зеленський переконує, що саме він стане вироком для колишнього президента України Петра Порошенка. При цьому гарант натякнув, що "вони всі хочуть зі мною працювати", очевидно маючи на увазі стару політичну еліту. 

"Я вважаю, найстрашніше, що він сам не розуміє, що для нього людина – це ніщо. І це не можна виправити. Ніколи. Нічим. Ні досвідом, ні освітою. Тому я реальний вирок для нього, коли пішов у президенти", - підсумував гарант.

Про звільнення Авакова та справу Шеремета 

Президент пообіцяв звільнити з посади міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, якщо буде доведено, що справа про вбивство журналіста Павла Шеремета була сфабрикованою.

"Якщо засудили незаконно, я буду говорити серйозно з міністром. Чи він може залишитися в такій ситуації? Ні", - пояснив президент. 

Поруч з цим Зеленський заявив, що не знає, хто є вбивцею журналіста. Він лише зауважив, що до цього могли бути причетні особи, пов'язані із контррозвідкою.

"Якби я знав, я би все зробив, навіть поза законом, щоб цих людей арештували. Я не детектив у цій справі. Мені дуже жаль, що ми втратили журналіста", - додав гарант. 

Про санкції для Фірташа та Коломойського

На це питання президент не відповів прямо. Лише порекомендував журналісту, який цікавився, чи буде введено санкції проти олігархів Ігоря Коломойського та Дмитра Фірташа, слідкувати за РНБО. 

"Ви побачите ще багато чого", - додав Зеленський. 

Про зустріч Байдена та Путіна

Зеленський вважає ризиковим те, що під час зустрічі президента США Джо Байдена та глави Кремля Владіміра Путіна сторони можуть обговорити важливі для України питання за межами узгоджених з Києвом позицій. Ще однією загрозою може стати скасування американських санкцій проти будівництва газопроводу "Північний потік-2", 

"Це серйозна гра. Це не просто про енергетичну безпеку. На таке можуть піти США, якщо вони розмінюються на щось дуже серйозне, і мене бентежить ця ситуація", - зауважив Зеленський. 

Поруч з цим гарант запевнив, що його особиста зустріч з президентом РФ точно не відбудеться у Москві. Для цього він назвав інші місця. 

Про відносини з Францією та Німеччиною 

Президент вважає, що Франція і Німеччини дещо послаблюють свої позиції щодо Росії. При цьому ослаблення з боку Берліну президент пояснив економічними особливостями: "Наприклад, у Німеччині це пов'язано з тим, що також є економічний тиск через санкцій політики щодо" Північного потоку - 2 ". Дуже складний вибір. Але поки що я знаю, що вони підтримують Україну".

Про державні дачі

За словами президента, держава розробить відповідну стратегію, яка стосуватиметься Конча-Заспи, ВДНГ та Пуща-Водиці - буде створено перелік умов, на яких можна проживати там. 

"Я попросив повну ревізію. Туди не заїдуть люди, які повʼязані зі мною. Ми представимо концепцію — хто там буде жити, на яких умовах", - відповів Зеленський.

Про феномен меншовартості

Зеленський переконує, що на його рішення, які стосуються санкцій проти кримінальних авторитетів та закону проти олігархів, ніхто "згори" не впливає. 

"Питання в феномені нашої меншовартості. Ми завжди думаємо, що хтось приїхав, що президент США Байден відправив держсекретаря і вони мені сказали, щоб я через РНБО вводив санкцій проти тих чи інших кримінальних авторитетів,  щоб я запровадив закон проти олігархів... І це питання меншовартості. Нам завжди хочеться думати, що є якийсь великий дядько (за межами України - ред.), який керує Україною. Так було. При мені так не буде", - пояснив Зеленський. 

Про День Незалежності

Президент розповів, що святкування будуть проводитися протягом трьох днів. 

Також Зеленський представив головну квітку 30-річчя - символ України.

"Це не просто квіточка. Це підтвердження того, що нас не знищити, не затоптати, ми все одно розцвітемо", - пояснив президент. 

Читайте також: Під ДП "Антонов", де проходить пресконференція Зеленського, зібралися протестувальники

Нагадаємо, ЗМІ зробило аналіз того, як виглядали два роки президентства Зеленського. Основний критерій оцінювання його діяльності - виконані обіцянки, яких він встиг дати немало. А якщо точніше - 647 за два роки, враховуючи передвиборчі та програмні. Виконати вдалося 184 з них, тобто 28%. Ще 102 виявилися провальними. На сьогодні в процесі реалізації залишається 361 обіцянка.