Колишнього суддю Дніпровського суду Києва Миколи Чауса відправили під цілодобовий домашній арешт. Такий запобіжний захід йому обрав Вищий антикорупційний суд за підсумками майже девятичасового засідання в середу, 4 серпня, яке проходило в закритому режимі.
Захист Чауса оголошував відвід слідчому судді, але це клопотання відхилили.
За даними ZN.UA, НАБУ не зволікатиме з передачею до суду справи про хабар Чауса, яке Бюро веде вже сім років. В інтерв'ю ZN.UA директор НАБУ Артем Ситник розповів, що у цьому кримінальному провадженні всі докази вже давно зібрано, не вистачає лише свідчень самого підозрюваного.
«Ця справа буде першочерговою» - розповів спірозмовник ZN.UA в НАБУ. - «Справа про вивезення (Чауса до Молдови - Ред.), так само як і справа про ввезення - це похідні від неї».
Розшукуваний Микола Чаус в одних трусах з'явився 30 липня в селі Мазурівка Вінницької області. За даними журналіста Юрія Бутусова, суддю тривалий час тримали на базі Головного управління розвідки Міноборони. З села Чауса до Києва вивезли співробітники СБУ, в столиці за ними гналися детективи НАБУ, але відбити суддю не змогли.
НАБУ звинуватило СБУ в перевищенні повноважень і вимагало доставити підозрюваного до суду для обрання запобіжного заходу. В СБУ претензії відкинули, заявивши, що взяли Чауса під охорону заради забезпечення його безпеки. Однак вже ввечері 3 серпня детективи НАБУ затримали Чауса у «Феофанії». Про місцезнаходження екссудді Бюро повідомило СБУ,
У 2016 році суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса затримали детективи НАБУ за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабара. Частину грошей він сховав на своїй земельній ділянці, в скляній банцы.
Перебуваючи під слідством, Чаус залишив межі України, в березні 2017 року його затримали в Молдові.
3 квітня 2021 року в центрі Кишинева, незабаром публікації журналістського розслідування про причетність українських спецслужб до втечі Чауса з України, суддю викрали. Молдавське слідство встановило, що це зробили українські спецслужби.
За фнормацією колишнього заступника генпрокурора Віктора Трепака, Чаус представляє інтерес для нинішньої влади як особа, що має компромат на п'ятого президента України Петра Порошенка і його соратників. Ще в 2019 році ДБР на підставі «публікацій у ЗМІ» зареєструвало кримінальне провадження про можливу причетність Порошенка до організації втечі Чауса з України.
Про те, як суддя-втікач об'єднав Петра Порошенка і Володимира Зеленського читайте в статті Віктора Трепака «Про одного Чауса і двох президентів».