UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ОПУ з послами G7 та ЄС обговорили ситуацію щодо Ради суддів та Етичної ради при ВРП

Учасники зустрічі виступили з спільною заявою.

В Офісі президента відбулася робоча зустріч щодо імплементації законів про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів та очищення Вищої ради правосуддя, повідомили в ОПУ. Окрім українських чиновників на зустрічі були присутні посли країн G7 та Європейського Союзу.

«Учасники, зокрема, обговорили питання формування першого складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посад членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів та першого складу Етичної ради, яка перевірятиме на доброчесність кандидатів на посади членів ВРП», - зазначили в ОПУ.

В ході зустрічі очільник парламентського комітету з питань правової політики Андрій Костін нагадав про те, що Рада суддів не делегувала своїх представників до Етичної ради при ВРП, чим затягнули її формування. Він закликав РС виконати положення закону та делегувати свої представників до Етичної ради, щоб «це не сприймалося як блокування реформи ВРП і судової реформи як такої».

«Задля того, щоб паралельно відбувався конкурсний відбір на вакантні посади у ВРП і перевірка чинних членів ВРП, Етична рада має бути сформована не пізніше початку жовтня», – додав Костін.

Своєю чергою голова Верховного Суду Валентина Данішевська стверджує, нібито РС не порушувала закону, коли не делегувала своїх представників до Етичної ради. За її словами, «вони надалі голосуватимуть, поки не оберуть цих осіб».

Зазначимо, що раніше голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін повідомив про те, що саме Данішевська є однією з тих, хто намагається заблокувати судову реформу в Україні. За його словами, після того, як певні зусилля голови Верховного Суду в цьому напрямку провалилися, то на блокування реформи вплинули саме руками Ради суддів. А наступний крок у напрямку по зриву судової реформи, як вказав Шабунін, «судова мафія» планує зробити 17-го вересня. В цей день Пленум Верховного Суду планує розглянути звернення ВРП щодо неконституційності реформи.

При цьому голова Ради суддів Богдан Моніч під час наради в ОПУ теж заявив про те, нібито РС «налаштована виконати цей закон». За його словами, Рада суддів продовжуватиме роботу над делегуванням кандидатів до Етичної ради. Водночас Богдан Моніч не забув нагадати про підготовані РС пропозиціями щодо процедури обрання членів Етичної ради.

«Зі свого боку заступник глави місії в Посольстві Великої Британії Ніколас Гаррокс зазначив, що Україна наразі має якісне законодавство щодо очищення та перезапуску Вищої ради правосуддя, і його потрібно виконувати. Глава представництва ЄС Матті Маасікас наголосив, що судова реформа є не лише внутрішнім питанням для України, її успішна реалізація прямо визначатиме зовнішньополітичний імідж країни, залучення міжнародної допомоги та інвестицій», - додали в ОПУ.

Заступник голову ОПУ Андрій Смирнов сформулював позицію президента Володимира Зеленського щодо вказаної ситуації так: «ні кроку назад у судовій реформі». Говорячи про зміни, підготовані Радою суддів щодо відбору в Етичну раду, він зазначив, що «будь-які пропозиції змін до законодавства будуть розглядатися в парламенті у звичайному режимі, як це робиться щодо всіх інших законів».

В Офісі президента повідомили, що усі учасники зустрічі, крім представників судової влади, які обмежені своїм статусом, узгодили спільну заяву. У ній йдеться, що учасники зустрічі:

Читайте також: Рада суддів намагається блокувати судову реформу — Центр протидії корупції

Рада суддів України має делегувати трьох своїх представників до Етичної ради при ВРП. Увійти до її складу забажали судді Микола Глотов, Василь Клюба, Ганна Вронська та Микола Кипчарський. Однак 13 вересня РСУ не набрала достатньої кількості голосів для того, щоб делегувати бодай одного свого представника.

Володимир Зеленський відреагував на саботаж судової реформи Радою суддів та заявив про те, що не допустить блокування найголовнішої реформи країни.

Зазначимо, що 10 вересня представництва міжнародних організацій і дипломатичних відомств Сполучених Штатів, Німеччини, Великої Британії та Канади в Україні сформували списки експертів для їх відбору та призначення в Етичну раду при Вищій раді правосуддя. Те ж саме стосується і відбіркової комісії при Вищій кваліфікаційній комісії суддів.