UA / RU
Підтримати ZN.ua

В НСАУ назвали підозри СБУ «тиском за 5655» та підкреслили, що зараз не той випадок, коли треба «чистити мундир»

За словами голови НСАУ Чижевського, йдеться про пряме знищення владою найбільшої галузевої асоціації, яка критикує містобудівну реформу.

Минулого тижня Служба безпеки України повідомила про підозри посадовцям Національної спілки архітекторів України, які, по інформації СБУ, «незаконно змінювали дані в державній електронній системі у галузі будівництва і займалися іншими махінаціями в будівельній сфері». «Серед викритих махінацій – незаконні реєстрації об’єктів, які мають порушення державних будівельних норм, а також – схема видачі підроблених сертифікатів професійної атестації архітекторів. При цьому «архітектором» можна було зробити будь-кого», – наголошують в СБУ.

Лідери НСАУ сьогодні дали прес-конференцію, де прокоментували дії силовиків, та відповіли на питання журналістів, у тому числі ZN.UA.

Національна спілка архітекторів України, як саморегулююча організація реалізує делеговані повноваження. Її голова Олександр Чижевський ще раз уточнив: «Йдеться про сертифікацію архітекторів, підвищення кваліфікації, а також ведення професійного реєстру. Навесні 2022 року Мінрегіон офіційно продовжив делеговані повноваження в галузі проектування гільдіям. Оскільки НСАУ реалізовував ці повноваження останні десять років (НСАУ та його Архітектурна палата об’єднують більше 5 180 архітекторів і мають столітню історію – ред.), і за процедурою немає жодного заборонного документа, спілка продовжувала свою роботу».

Отже, всі звинувачення силовиків пов'язані виключно з тим, що НСАУ у штатному режимі продовжувала виконувати свої звичайні повноваження. Які за наявності права здійснювати сертифікацію архітекторів були б абсолютно законними.

Та чи було у НСАУ таке право? 

«Відповідно до закону та порядку делегування повноважень в сфері містобудівної діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону, повноваження делеговані самоврядній організації є безстроковими, – пояснив адвокат НСАУ Ярослав Яценко. – І жодне встановлення їх на певний термін не передбачене. Але передбачений порядок припинення цих повноважень на підставі наказу Мінрегіону, який має бути внесений в Єдину державну електрону систему, після чого автоматично анулюється електронний підпис. В цьому випадку жодних рішень про припинення делегованих повноважень НСАУ як саморегулюючої організації Мінрегіоном прийнято не було».

Більше того, за словами Чижевського, НСАУ не отримував жодних офіційних повідомлень від влади та Мінрегіону. «Ми завжди намагалися співпрацювати із профільним міністерством, – каже глава НСАУ. – Я був на прийомі у міністра Чернишова, і він запевнив мене, що ніякої проблеми немає. Але щось потім йому заважало з нами спілкуватися, і він підписав наказ, продовжуючи повноваження гільдій. Делікатно забувши про НСАУ. Що, однак, не змінює норм законів, якими НСАУ і керувався у своїх діях».

Тому в серпні 2022-го року НСАУ через кваліфікований електронний підпис секретаря атестаційної архітектурно-будівельної комісії дійсно здійснила вхід до Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва та внесла туди відповідні зміни. А саме інформацію про сертифікацію 25 архітекторів. Та видалила інформацію про ряд архітекторів з території АРК, які вже двічі не підтвердили своєї кваліфікації. Окрім того, вони вже набули членство в спілках Росії.

На запитання, чи надходила, можливо, якась неофіційна інформація або погрози (про що активно говорять між собою архітектори) позбавити спілку права здійснювати сертифікацію архітекторів і чи відомо про ці факти слідчим СБУ, Національній поліції та ОГПУ, відповіла заступник голови Архітектурної палати НСАУ Анна Кірій:

«Дещо схоже на погрози ми почули на засіданні профільного комітету ВРУ у грудні 2021 року – є відповідні аудіозаписи – коли голова профільного підкомітету Олена Шуляк і заступниця міністра Наталія Козловська робили заяви про те, що треба залучити комітет правоохоронної діяльності до якихось розслідувань того, що відбувається в НСАУ. Також є приклади з інших заходів, де звучали репліки на кшталт того, що право сертифікувати архітекторів НСАУ втратить. Ми це почули і чесно сказали своїм колегам по спілці: якщо ми не закриємо рота про законопроект 5655 нас будуть знищувати. Але архітектори проголосували за продовження боротьби. І на цей раз до нас прийшли вже не Олена Шуляк і Наталя Козловська, а СБУ, Нацполіція та ОГПУ».

Читайте також: Скасування пайової участі забудовників як предтеча скандального №5655

Очевидно, що влада сьогодні використовує прийом прямої дискредитації НСАУ, але публікація СБУ подробиць слідства падає зокрема й у ґрунт часом об’єктивних претензій до архітекторів, які беруть участь у корупційних схемах чиновників. На прохання поділити сьогоднішню принципову позицію Національної спілки архітекторів щодо закону 5655 з реально існуючими проблемами в галузі, які також потрібно вирішувати, відповів голова НСАУ Чижевський:

«Реальні проблеми в галузі є, були і будуть. Ми суспільство, яке розвивається. В будь-якому суспільстві є інтереси людей за місцем проживання, приналежності до соціальних груп тощо. І містобудівні проблеми – це саме проблеми нашого життя та середовища. Закон 5655, маючи в собі ще один закон для великих забудовників та олігархічних структур, збільшує кількість цих проблем. І ми це бачимо і говоримо про це, намагаючись змоделювати правильну систему для людей та громад, які повинні мати право голосу при забудові та відновленні. Тому справа не тільки в умовах праці архітекторів, за які ми зараз теж боремось.

Більш того, тут важливо зрозуміти, що архітектор не має великих можливостей займатися корупцією. Ми, навпаки, відстоюємо у законі такі речі, щоб архітектор міг працювати виключно у рамках закону. Тому що замовник та його юристи будуть завжди видавлювати з архітектора максимум. Зараз не час говорити про те, що архітекторам треба чистити мундир – він у нашої професійної спільноти не є забрудненим. Можна сперечатися в якихось окремих випадках, але часто-густо замовник отримує такі містобудівні умови для себе, що архітектор змушений проектувати 18 поверхів. Отже, архітектори не є суб'єктами корупційних схем».

Нагадаємо, минулого року народні депутати не дослухалися до закликів громадськості та все ж проголосували в цілому за скандальний законопроєкт 5655. Президент України Володимир Зеленський досі не підписав документ, хоча вже пройшли визначені Конституцією 15 днів. Це зберігає шанс на вето.

Маніпулятивний закон 5655 не передбачає ефективних механізмів знесення самочинного будівництва, перевірок законності будівництва та створює інші корупційні ризики за рахунок нових дозвільних механізмів. Детальніше те, як документ щодо містобудівної реформи впливає на права територіальних громад, забезпечує протидію незаконному будівництву та корупції аналізував експерт із містобудування Георгій Могильний в статті «Розділяй і володарюй». Чому в битві за реформу містобудування стали ворогами села й міста».