UA / RU
Підтримати ZN.ua

В НДІ вказали на виклики, з якими Україна зіткнеться під час місцевих виборів

При цьому в звіті НДІ відмічені зусилля Ради та ЦВК провести чесні та безпечні вибори.

Місцеві вибори в Україні, призначені на 25 жовтня, відбуватимуться в непростих умовах через складну нову виборчу систему, російську агресію та пандемію коронавірусу, йдеться у звіті Національного демократичного інституту. При цьому в документі вказано, що попри зусилля Верховної Ради та Центральної виборчої комісії створити всі умови для безпечних та прозорих виборів, суттєві виклики все ж залишаються.

В НДІ нагадали, що Виборчий кодекс зі всіма змінами та поправками, внесеними до нього за останній рік, запроваджує нову пропорційну систему з відкритими списками для обрання депутатів місцевих рад у населених пунктах, де проживають понад 10 тисяч виборців, а також передбачає ширше залучення до виборчого процесу жінок, внутрішньо переміщених осіб, трудових мігрантів та людей з інвалідністю.

“Нова виборча система буде протестована на місцевих виборах перед майбутніми парламентськими виборами, які, відповідно до чинного законодавства, будуть проводитись за схожою пропорційною системою з відкритими списками. Загалом, представники громадянського суспільства, політичних партій та міжнародної спільноти, з якими мали зустрічі експерти НДІ, характеризували ці зміни як позитивні для проведення виборів в Україні”, - йдеться у звіті. 

Вказано, що співрозмовники експертів НДІ також відзначили роботу ЦВК з підготовки до місцевих виборів, беручи до уваги подолання викликів, пов’язаних із новим Виборчим кодексом, змінами до нормативно-правової бази та пандемію коронавірусу. 

Зокрема, в НДІ нагадали про створення Центрвиборчкомом міжвідомчої робочої групи, яка розробляла рекомендації та заходи для виборців, органів адміністрування, представників політ партій та спостерігачів, спрямованих на запобігання поширення коронавірусу. Відповідні рекомендації вже затвердив Кабінет міністрів. Відповідні зміни до законодавства передали на розгляд президенту та Верховній Раді.

При цьому в НДІ звернули увагу на те, що ані законопроект, ані постанова уряду не передбачають виділення додаткового фінансування на забезпечення закупівель, пов’язаних із заходами попередження поширення коронавірусу, включаючи й засоби індивідуального захисту та засоби дезінфекції. 

Водночас, окрім положень пов’язаних з коронавірусом, запропоновані зміни також передбачають усунення технічних прогалин, що залишаються у чинній редакції Виборчого кодексу. Серед таких прогалин і запровадження реалістичної максимальної вартості агітаційних матеріалів, що можна надавати виборцям, а також уточнення основних вимог для визначення дійсності виборчого бюлетеня. Однак, законопроект, зареєстрований у парламенті, охоплює питання поза рекомендаціями ЦВК. Зокрема, в ньому йдеться про перегляд інституційної відповідальності за контроль фінансування кампаній під час місцевих виборів. 

“Втім, попри ці зусилля Верховної Ради та ЦВК, залишаються суттєві виклики. Під час зустрічей з експертами НДІ представники громадянського суспільства, політичних партій та засобів масової інформації неодноразово висловлювали занепокоєння, що поєднання нового виборчого законодавства та недостатність часу для роз’яснювальної роботи щодо цих змін призведе до плутанини у день голосування та великої кількості недійсних бюлетенів”, - йдеться у звіті.

Так, виборцям потрібно буде чітко пояснити, як проголосувати та не зіпсувати свій бюлетень. А члени виборчкомів мають отримати зрозумілі вказівки та навчитися визначати дійсність бюлетенів, рахувати голоси та розподіляти мандати між партіями та кандидатами. 

“Все це є особливо важливим з огляду на те, що на цих виборах виборці отримають від трьох до п’яти бюлетенів, кожен з яких потенційно  матиме різний вигляд та різні правила підрахунку”, - зазначили в НДІ.

У звіті також йдеться про те, що протиепідемічні заходи, попри свою важливість для реалізації виборчих прав українців та захисту здоров’я, ймовірно, призведуть до уповільнення процесу голосування, виникнення черг та потенційно нижчої явки виборців. У свою чергу “Громадський холдинг “Група впливу” висловив занепокоєння щодо невідповідності процедури голосування за місцем перебування (вдома) та ситуації з пандемією. 

“Чинний порядок, розроблений до пандемії, передбачає, що люди, які голосують вдома, не можуть відмовитись від присутності членів виборчої комісії, представників кандидата та партії, а також спостерігачів, які бажають спостерігати за процесом. Такі правила можуть призвести до підвищеного ризику для зараження коронавірусом. Крім цього, незрозуміло, чи буде виділене достатнє фінансування та чи вистачить часу для придбання засобів захисту для членів комісій на всіх виборчих дільницях”, - вказано у звіті.

До того ж співрозмовники експертів НДІ звернули увагу на те, чи мають територіальні виборчі комісії змогу, час та ресурси для виконання ними своїх обов’язків. Адже крім вжиття заходів із попередження поширення коронавірусу, ТВК також відповідають за:

“До того ж, громадські та партійні діячі висловлювали занепокоєння щодо спроб втручання політичних гравців у роботу виборчих комісій всіх рівнів. Особливе занепокоєння у співрозмовників НДІ викликало рішення про неможливість проведення виборів у 10 громадах Донецької області та 8 громадах Луганської області, у результаті якого права голосу будуть позбавлені майже півмільйона виборців, які і так вже зазнали істотних потрясінь у своєму житті”, - вказано у звіті.

Відповідне рішення ЦВК приймала на основі рекомендацій військово-цивільних адміністрацій. Обгрунтування рекомендації ВЦА, базується на оцінці працівників правоохоронних органів та військових щодо безпекової ситуації у кожній громаді, і полягає у захисті громадян у зонах з високим ризиком виникнення конфлікту. 

“Однак, критерії, що використовувались для оцінки ситуації, не є прозорими навіть для представників органів адміністрування виборів, а самі рішення не можуть бути оскаржені. Навіть попри те, що ЦВК офіційно відповідає за визначення наявності умов для проведення виборів, вона не уповноважена перевіряти достовірність рекомендацій ВЦА. З огляду на відсутність прозорих критеріїв, це рішення дає підстави для спекуляцій, що воно могло бути прийняте з політичних мотивів, а також може призвести до суспільних розколів”, - йдеться у звіті НДІ.

Читайте також: Разумков назвав складові чесних виборів

Місцеві вибори в Україні призначені на 25 жовтня. Подати документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови або в місцеві депутати можна було до 24 вересня включно.

ЦВК вже затвердила колір і форму бюлетенів, які використовуватимуться під час місцевих виборів. У свою чергу громадська організація "ОПОРА" опублікувала відеоролик, в якому покроково пояснюється, як проголосувати так, щоб не зіпсувати бланк і ваш голос зарахували.

При цьому Верховна Рада мала включити до сьогоднішнього порядку денного законопроект, який вносить зміни до Виборчого кодексу та інших законодавчих актів, що стосуються особливостей організації, підготовки та проведення виборів в умовах карантину. Однак для цього парламенту не вистачило голосів.

ZN.UA з 29 вересня запускає проект «Країна по поличках». Кожен день ми публікуватимемо текст про нове місто та кандидата, ім'я якого ми з вами чули, особу смутно пригадуємо, але практично нічого не знаємо про те, ким і чим він живе. Ми познайомимося зі своєю країною, яка 25 жовтня зміниться дуже серйозно.

Детальніше про ситуацію в Вінниці читайте в матеріалі "Країна по поличках. Вінниця", над яким працювали Інна Ведернікова, Алла Котляр, Юлія Самаєва та Юлія Гриценко.