UA / RU
Підтримати ZN.ua

В НДІ розробили рекомендації для покращення виборчого процесу в Україні

Загалом в НДІ розробили 27 рекомендацій.

В Україні 25 жовтня мають відбутися місцеві вибори, під час яких українці обиратимуть депутатів міських, сільських і селищних рад, а також сільських, селищних, міських голів. Національний демократичний інститут запропонував кілька рекомендацій, спрямованих на покращення виборчого процесу в Україні.

Нормативно-правова база та адміністрування виборів

У своєму звіті НДІ зазначив, що цьогорічні вибори відбуватимуться не лише в умовах пандемії коронавірусу та збройної агресії РФ, а й за новим Виборчим кодексом. Вказано, що попри зусилля Верховної Ради та ЦВК, які вони доклали для проведення безпечних та прозорих виборів, суттєві виклики все ж залишаються. Серед іншого, це складна нова виборча система, неможливість провести вибори в деяких ОТГ біля лінії зіткнення в Донбасі.

Так, в НДІ рекомендують до проведення виборів:

Після проведення виборів в НДІ рекомендують:

Середовище проведення виборчої кампанії

У звіті НДІ йдеться про те, що представники партій та громадських організацій у розмовах з експертами інституту наголошували на тому, що необхідність розвитку та реорганізації територіальних осередків, визначення тисяч кандидатів для різних рівнів місцевої влади, а також забезпечення дотримання нових гендерних квот виявилися складними викликами в умовах пандемії. До того, ж в рамках поділу України на зони епідемічної небезпеки, рішення виборців у “червоній” та “помаранчевій” зона ще більше залежатимуть від висвітлення виборів традиційними ЗМІ та соцмережами. Адже деякі партії проводять свою агітацію переважно в режим онлайн. Інші ж партії продовжили проводити обмежену кількість агітаційних заходів у тих частинах країни, де така діяльність дозволена.

До того ж численні громадські організації закликають політичні партії та кандидатів фокусуватись на важливих для їхніх громад питаннях. Також спостерігачі вказують на розмивання меж між публічними виступами президента Володимира Зеленського та агітацією за ключових кандидатів від партії “Слуга народу”. 

“Представники політичних партій, громадянського суспільства та ЗМІ у розмовах з експертами НДІ часто порушували проблему неврегульованості та непрозорості дочасної агітації, що створює несправедливі переваги тим, хто у ній задіяний, та позбавляє виборців інформації про джерела фінансування такої агітації”, - вказано у звіті НДІ.

Крім того, через поширення коронавірусу, цього року термін подання фінансових звітів партій, які відображають витрати до початку виборчого процесу, відклали на невизначений термін. Це робить неможливим вчасне надання відповідної інформації виборцям, організаціям громадянського суспільства та іншим зацікавленим сторонам. 

Тому НДІ рекомендує:

Гендерні питання та інклюзивність

У звіті НДІ також вказано, що попри обов’язковість гендерних квот у виборчих списках, їх виконання можуть не дотримуватися. Зокрема, згідно з оновленим Виборчим кодексом, у громадах, де понад 10 тис. виборців “у виборчих списках у кожній п’ятірці кандидатів має бути щонайменше два представники кожної статі”. А в ОТГ, де виборців менше 10 тис. осіб, у виборчих списках має бути щонайменше 30 відсотків кандидатів кожної статі.

До того ж вказано, що перешкодою для участі жінок у виборах як кандидаток є фінансове питання. Адже жінки в Україні в середньому отримують нижчу зарплату, ніж чоловіки. А партії часто вимагають від кандидатів фінансувати свої кампанії самостійно, включаючи внесення грошової застави, що вимагається для реєстрації.

В новому Виборчому кодексі стало менше перешкод для голосування внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, тепер виборці можуть зареєструватись для голосування за місцем фактичного проживання за спрощеною процедурою. При чому цим нововведенням можуть скористатися не лише ВПО, а й трудові мігранти, студенти, особи без зареєстрованого місця проживання та інші. Однак, експерти НДІ почули занепокоєння щодо потреби у більш масштабних заходах, які знадобляться в майбутньому, щоб проінформувати майже 5,5 мільйонів виборців, на яких вплинули ці зміни. 

Також у новому Виборчому кодексі є положення, які роблять більш доступною інформацію щодо виборчого процесу. Зокрема, спрощений порядок внесення змін до реєстраційних даних виборця покращив доступ до голосування для людей з інвалідністю. Однак, у Виборчому кодексі відсутні положення, які б надавали можливість людям з порушенням зору проголосувати самостійно під час місцевих виборів.

“Люди, що належать до спільноти ЛГБТІ, все ще зазнають переслідувань та залякувань, а також стикаються зі значними перешкодами щодо політичної участі. Втім, вперше за всі вибори в Україні кілька кандидатів, які відкрито говорять про свою приналежність до ЛГБТІ, оголосили про свої наміри балотуватись на місцевих виборах у 2020 році, що правозахисники розцінюють як позитивний крок у просуванні участі спільноти ЛГБТІ у політичному житті в Україні”, - йдеться у звіті. 

Тому до виборів НДІ рекомендує:

Після проведення місцевих виборів НДІ рекомендує:

Медіа середовище та інформаційний простір

В НДІ звернули увагу на те, що сучасне інформаційне середовище в Україні є складним. З одного боку країна перебуває на передовій кремлівської гібридної війни, з іншого - місцеві вибори відбуватимуться за новою виборчою системою та за участі понад 100 тисяч кандидатів. Також українці перевантажені інформацією про поширення коронавірусу.

Також, за словами багатьох представників партій та громадянського суспільства, власники ЗМІ та призначені ними головні редактори надають преференції у доступі для своїх політичних союзників та незбалансовано висвітлюють новини. Крім того, в Україні діє практика, коли кандидати платитять виданням за їх позитивне висвітлення.

Ще одним суттєвим викликом в НДІ називають дезінформацію. Серед політичних партій дезінформація часто визначається як негативна агітація, або “чорний піар”.

“Будучи найпопулярнішою медіа-платформою в Україні, Facebook залишається першочерговим джерелом дезінформації, і представники громадянського суспільства та політичних партій зазначали, що відсутність місцевого представництва Facebook ускладнює взаємодію зацікавлених сторін виборчого процесу з компанією.Організації громадянського суспільства та політичні партії також говорять про необхідність чіткого регулювання політичної реклами онлайн, особливо у соціальних мережах”, - йдеться у звіті НДІ. 

При цьому “ОПОРА”, “Детектор медіа” та “Комітет виборців в Україні” вказали на те, що очікують в інформпросторі збільшення кількості сексистських та гомофобних меседжів, спрямованих проти жінок та кандидатів із спільноти ЛГБТІ. Крім цього, нові дезінформаційні наративи намагаються використовувати страх перед коронавірусом.

Також за словами деяких громадських організацій та партій, в Україні докладають недостатньо зусиль для подолання загрози від дезінформації. Багато співрозмовників НДІ висловили незгоду щодо посилення урядом регулювання мовлення та зазначили, що це може відкрити двері для політичної цензури.

“Співрозмовники закликали до збільшення фінансування цих заходів та посилення фокусу на освіті та медіаграмотності у якості довгострокових рішень”, - вказано у звіті.

Так, НДІ рекомендує:

Читайте також: Разумков назвав складові чесних виборів

Місцеві вибори в Україні призначені на 25 жовтня. Подати документи для реєстрації кандидата на посаду міського голови або в місцеві депутати можна було до 24 вересня включно.

ЦВК вже затвердила колір і форму бюлетенів, які використовуватимуться під час місцевих виборів. У свою чергу громадська організація "ОПОРА" опублікувала відеоролик, в якому покроково пояснюється, як проголосувати так, щоб не зіпсувати бланк і ваш голос зарахували.

При цьому Верховна Рада мала включити до сьогоднішнього порядку денного законопроект, який вносить зміни до Виборчого кодексу та інших законодавчих актів, що стосуються особливостей організації, підготовки та проведення виборів в умовах карантину. Однак для цього парламенту не вистачило голосів.

ZN.UA з 29 вересня запускає проект «Країна по поличках». Кожен день ми публікуватимемо текст про нове місто та кандидата, ім'я якого ми з вами чули, особу смутно пригадуємо, але практично нічого не знаємо про те, ким і чим він живе. Ми познайомимося зі своєю країною, яка 25 жовтня зміниться дуже серйозно.

Детальніше про ситуацію в Вінниці читайте в матеріалі "Країна по поличках. Вінниця", над яким працювали Інна Ведернікова, Алла Котляр, Юлія Самаєва та Юлія Гриценко.