UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Асоціації правників України наголосили на важливості відновлення роботи ВККС

Голова АПУ звернула увагу, що зараз в українських судах не вистачає третини суддів.

Українській судовій реформі не вистачає стратегічного бачення, заявила президентка Асоціації правників України Анна Огренчук під час «Х Щорічного судового форуму «Незалежна судова влада — фундамент держави в умовах турбулентності». Вона наголосила на важливості відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

«Впродовж останніх років в українській системі правосуддя відбулося багато змін. Частина з них відбувалася дуже швидко. Нам необхідно задуматися про чітке стратегічне бачення та мету таких реформ», - зазначила Огренчук. 

Вона звернула увагу, що необхідно відновити повноцінну роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів для якомога швидшого заповнення вакансій суддів у судах першої та другої інстанцій. Крім того, Огренчук наголосила на важливості повного та прозорого фінансування реформ у секторі правосуддя та забезпечення незалежності судової гілки влади в Україні.

«У судах не вистачає третини суддів. Це призводить до надмірного навантаження та порушення строків розгляду спорів. За даними щорічної доповіді Вищої ради правосуддя,  суди фінансуються тільки на 65%. Сьогодні терміново необхідно шукати стратегічні шляхи розв'язання проблеми фінансування у довгостроковій перспективі», - вказала Огренчук. 

Раніше ексголова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков у статті для ZN.UA зазначив, що у місцевих судах потрібно заповнити близько 2 тисяч вакансій. Однак ключовими ризиками наступного добору, окрім невизначеності з термінами початку роботи нового складу ВККС, Козьяков називає прогнозовану зайнятість Вищої кваліфікаційної комісії суддів іншими процедурами.

Читайте також: У Зеленського вважають, що ВККС запрацює до кінця року. А в Раді суддів заявляють про відсутність кандидатів навіть в конкурсну комісію

У липні Верховна Рада ухвалила закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів з пропозиціями президента. Водночас при ухваленні закону в цілому, депутати дослухалися до рекомендацій Венеціанської комісії та проголосували за правку №453. згідно з нею, перший склад конкурсної комісії з набору ВККС починає свою роботу лише за умови призначення в неї чотирьох членів. З них двоє мають бути запропоновані міжнародними та іноземними організаціями.

Представництва міжнародних організацій та дипломатичних відомств США, Німеччини, Великобританії та Канади в Україні вже сформували списки експертів для їх відбору та призначення до Етичної ради при Вищій раді правосуддя. Те ж саме стосується і відбіркової комісії при Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Чому ж судова реформа загальмувала у профільному комітеті парламенту читайте в інтерв’ю Інни Ведернікової із його очільником Андрієм Костіним.

Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».