UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд Іспанії давно ігнорував проблеми Каталонії, що і призвело до ситуації, яка склалася– експерт

Мадрид більше не може зберігати з автономією колишні стосунки. Необхідний діалог про передачу додаткових повноважень на місця.

В Каталонії з кожним роком росте відчуття того, що центральний уряд несправедливий до жителів автономії. Каталонці становлять близько 16% населення країни, проте виробляють 19% ВВП. Відрахування податків у центральний бюджет з Каталонії перевищує трансфери коштів у зворотному напрямку, що збуджує в каталонцах гнів з приводу того, що за їх рахунок Мадрид утримує дотаційні регіони півдня. Призвела до такої ситуації сама іспанська влада, пише у своїй статті для DT.UA експерт Олексій Коваль. За його словами, останні 5 років уряд сам заганяв себе в глухий кут неефективністю економічних перетворень і заперечуючи проблеми в регіоні.

Ще в 2010 році кількість прихильників незалежності регіону не перевищувала 20%, пік був досягнутий у листопаді 2012-го, коли незалежність підтримували 48,5%.

Сьогодні, як сказано в статті, навіть у середовищі тих жителів Каталонії, які не підтримують ідеї "сепаратизму", досить широко поширена думка, що Мадрид більше не може зберігати з регіоном колишні стосунки. Необхідний діалог, який може привести, як мінімум, до передачі додаткових повноважень регіональним органам влади, або навіть до федералізації Іспанії, при формальному збереженні єдності Королівства.

Такий напрям діалогу багато хто вважає цілком доречним у випадку з Каталонією, де невдоволення політикою центру не переросло, наприклад, в терористичну війну, як це було в Країні Басків. Прем'єр Іспанії Маріано Рахой зробив заяву про те, що готовий до діалогу, однак з умовою, що він не буде обговорювати єдність Іспанії і питання суверенітету.

Як вказує автор, ніякої розмови Мадрида і Барселони, мабуть, не буде до загальнонаціональних виборів в грудні, результат яких для нинішнього кабінету далеко не очевидний.

А в європейських столицях і керівних органах дали зрозуміти главі уряду Каталонії Артур Масу, що йому слід домовлятися з іспанською владою на основі існуючих в країні законів, а не намагатися заручитися міжнародною підтримкою своїх дій, сумнівних з точки зору правових норм.

Детальніше про ситуацію навколо референдуму в Каталонії читайте у статті для тижневика "Дзеркало тижня. Україна" "Самовизначення каталонців - виклик Мадриду та Брюсселю" експерта Олексія Коваля.