Екс-президент України Петро Порошенко прокоментував ситуацію з можливим обміном військовополонених українських моряків і переговорами Трампа та Путіна на G20; колишній лідер держави упевнений, що Україну намагаються "відтіснити на узбіччя світової політики", повідомляє "Корреспондент" з посиланням на інтерв'ю Порошенко телеканалу "Україна".
Порошенко нагадав, що відразу після нападу РФ на українські кораблі у Керченській протоці він домігся від державного секретаря США Майка Помпео (Трамп на той момент летів на саміт G20 у Буенос-Айресі), генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, канцлера Німеччини Ангели Меркель, прем'єра Канади Джастіна Трюдо і багатьох інших членів G20 обіцянки не вести ніяких переговорів з Путіним до тих пір, поки Росія не звільнить моряків і не поверне Україні кораблі.
Проте зараз, впевнений Порошенко, "Україну намагаються відтіснити на узбіччя міжнародної політики" – так, Трамп провів переговори з Путіним, порушивши власну обіцянку.
"Я настійно рекомендую керівництву держави, готовий запропонувати ще раз свою підтримку. Якщо треба допомогти зв'язками, авторитетом, порадами, розробкою стратегії – ми завжди готові", – додав Порошенко.
28 червня на саміті G20 президент США Дональд Трамп і президент РФ Володимир Путін провели переговори – всупереч тому факту, що українські моряки, полонені Кремлем, не були звільнені. Тим не менш, Трамп під час переговорів підняв тему українських моряків і зробив її однією з пріоритетних, що згодом підтвердив сам Путін.
Раніше МЗС РФ спрямувало українському Міністерству закордонних справ дипломатичну ноту, у якій країна-агресор фактично просить гарантувати переслідування українських військовополонених моряків. В українському дипломатичному відомстві заявили, що така пропозиція РФ є неприйнятною і загострює суперечку між Україною і Росією щодо імунітетів військових кораблів. Про таку позицію Україна повідомила Міжнародний трибунал ООН.
Нагадаємо, наприкінці призначеного строку Росія відзвітувала Міжнародному трибуналу ООН з морського права щодо виконання вимоги про звільнення українських військовополонених моряків. Однак, українців досі утримують у СІЗО "Лефортово". Росія продовжує маніпулювати власним розумінням наказу трибуналу.
25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".