UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Зеленського вперше відреагували на розслідування НАБУ щодо «плівок Вовка»

Про ліквідацію «ручного» суду влади поки що не йдеться.

В Офісі президента Володимира Зеленського вперше відреагували на розслідування справи «плівок Вовка» – про можливе створення в Окружному адміністративному суді Києва злочинного угруповання, метою якого було захоплення державної влади. Ватажком угруповання, за версією слідства, був голова ОАСК Павло Вовк.

У відповіді ОП на запит «Нового времени» йдеться, що судді Окружного адмінсуду на разі у статусі обвинувачених не перебувають, а президент і Банкова у розслідування не втручаються.

«На дату отримання вашого запиту Офісу президента України не відомо про наявність обвинувального вироку, яким були б встановлені факти вчинення посадовими особами Окружного адміністративного суду міста Києва злочинів. Ані президент України, ані Офіс президента України не втручається в хід досудового розслідування, яке проводяться компетентними правоохоронними органами», - йдеться у відповіді.

У ній також цитуються статті Конституції, що стосуються презумпції невинуватості. Особа не може бути притягнута до кримінальної відповідальності, поки її провину не буде доведено.

Водночас в ОП не мають наміру ліквідовувати Окружний адміністративний суд Києва, який вже давно перетворився на ручний суд влади для прийняття потрібних кадрових і адміністративних рішень. Адже виключні повноваження ОАСК дають цьому суду право розглядати справи, що стосуються позовів проти центральних органів державної влади.

«Частиною 4 статті 19 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачені вичерпні підстави для ліквідації судів: зміна визначеної цим законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету, зміна адміністративно-територіального устрою. Жодних інших підстав для ліквідації судів ні положення Конституції України, ні положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не містять. Офісом президента України спільно з представниками судової гілки влади та Верховної ради України опрацьовуються питання удосконалення роботи судової системи, а рішення про ліквідацію ОАСК буде прийматися виключно в разі наявності підстав, які визначені в положеннях ЗУ»,  - наголошується у відповіді.

Читайте також: Справа ОАСК: НАБУ знову викликало на допит Вовка та інших суддів

Нагадаємо, 3 серпня ВАКС обрав запобіжний захід одному з фігурантів справи, голові Державної судової адміністрації Зеновію Холоднюку. Таке рішення показало, що підозри щодо суддів ОАСК обґрунтовані, і їх можна судити. 17 липня НАБУ оголосило підозру в створенні злочинної організації і захопленні влади Павлу Вовку і ще п'ятьом суддям. Підозри засновані на вивченні записів розмов в кабінеті Вовка, частина яких була опублікована в 2019 році

Виняткові повноваження ОАСК дають цьому суду право розглядати справи, що стосуються позовів проти центральних органів влади, а під час розгляду - практично блокувати будь-які дії держави. У поєднанні з корупційною мережею і зв'язками голови ОАСК в судах іншої юрисдикції, зокрема Конституційному, ця історія, на думку детективів НАБУ, безпосередньо пов'язана з національною безпекою.

Зараз справа гальмується Офісом генерального прокурора: прокурори сформованої Венедіктовою групи не можуть звертатися до ВРП для відсторонення Вовка і Ко від посад, а сама Венедіктова і її заступники підписувати подання відмовляється. За даними медіа, за прямою вказівкою Зеленського. А Печерський суд Києва зобов'язав Венедіктову забрати в НАБУ цю справу.

Про причини конфронтації судової влади і НАБУ, використанні постмайданною владою подвійних стандартів при реформуванні судової системи та суть «плівок Вовка» читайте в матеріалі Інни Ведерникової «Вовки. По сліду НАБУ-2» і в першій частині матеріалу.