UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Зеленського назвали "червоні лінії" переговорів у "нормандському форматі"

У "Слузі народу" наполягають на проведенні місцевих виборів одночасно на всій території України.

Президент Володимир Зеленський на зустрічі лідерів "нормандської четвірки" не обговорюватиме закріплення "особливого статусу" Донбасу в Конституції України та виконання політичного блоку Мінських угод перед безпековим блоком.

Про "червоні лінії", які не перейде Зеленський, у кулуарах парламенту розповів голова Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко ("Слуга народу").

"Є певні "червоні лінії", які публічно озвучені сторонами, зокрема і президентом Зеленським, що між собою називаємо "формула Зеленського", - це не закріплювати в Конституції жодних "особливих статусів", проведення виборів до органів місцевої влади по всій території України одночасно при досягненні умов безпеки, і виконання безпекових вимог йде перед політичним врегулюванням і перед виборами. Це переговорна позиція України", - цитує депутата "УНІАН".

Місцеві вибори в Україні мають відбутися восени 2020 року, у "Слузі народу" розглядають варіант більш раннього проведення, якщо вдасться завершити реформу децентралізації.

Чи відбудеться до цього часу виведення російських військ з Донбасу, роззброєння бойовиків і закриття ділянки українсько-російського кордону (що необхідно для їх проведення на сході країни) поки що невідомо. За словами Яременка, жодних домовленостей про проведення виборів у ОРДЛО ще немає. Крім того, з цієї повістки випадає анексований Росією Крим, який також є територією України.

За словами голови парламентського комітету, переговорна позиція Росії відрізняється від української.

"Росіяни, як досвідчена дипломатія, намагаються все зробити на своїх умовах. Для цього і будуть саміти (в "нормандському форматі" – ред.) проводитися, для цього працюють радники голів держав, для цього працює ТКГ, щоб ці розбіжності наближати і спробувати, - а ми не маємо жодних сумнівів наскільки складний у нас суперник, - знайти спільну мову та досягти якихось домовленостей", - додав він.

Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Формула регулює проведення виборів на окупованій території Донбасу і подальше набрання чинності законом про особливий статус регіону. Вранці 2 жовтня в мережі оприлюднили листи з підписаною в Мінську формулою.

Жителям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроєкту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра". Заяви Зеленського спровокували масові протести у Києві та інших українських містах.

Із закликами провести саміт виступає президент України Володимир Зеленський, він також пропонував розширити "нормандський формат" за рахунок Британії і США, але ця пропозиція на разі не знайшла підтримки.

Раніше президент Франції Еммануель Макрон і федеральна канцлерка Німеччини Ангела Меркель підтвердили наміри організувати зустріч лідерів "нормандської четвірки" найближчим часом, щоб домогтися конкретних результатів щодо Донбасу.

14 липня в Парижі і 2 вересня у Берліні відбулися зустрічі зовнішньополітичних радників лідерів України, Німеччини, Франції і Росії з метою відновлення роботи "нормандського формату".

Президент РФ Володимир Путін не брав участі в роботі "нормандської четвірки" з березня 2018 року, коли було зроблено спільну заяву лідерів чотирьох держав. Остання на сьогодні зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та Росії відбулася в Берліні в жовтні 2016 року.