UA / RU
Підтримати ZN.ua

У «Слузі народу» не виключають, що Зеленський особисто профінансує «опитування» 25 жовтня

Кравчук запевняє, що партія "Слуга народу" не має відношення до організації опитування.

Так зване опитування, яке президент Володимир Зеленський хоче провести в день місцевих виборів 25 жовтня, може бути профінансоване особисто главою держави.

Про це заявила заступник глави президентської фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук в інтерв'ю "Радіо Свобода".

Так, на запитання ведучої, чи може Зеленський сам профінансувати своє опитування, Кравчук відповіла: "Я не виключаю цей факт".

Хоча, за словами депутата, на 99% вона знає ім'я тієї людини, яка профінансує опитування Зеленського, і через кілька днів про це дізнаються всі.

Кравчук запевняє, що партія "Слуга народу" не має відношення до організації опитування.

"Точно ці кошти (які підуть на опитування - ред.) Будуть відображені в декларації, і вони будуть відповідати тим легальним доходам особи, заплатить. Фактично, там не буде якоїсь великої суми, тому надрукувати п'ять мільйонів чорно-білих бюлетенів у вигляді формату А5 - це не такі великі кошти. Платити людям, які будуть здійснювати це опитування, не потрібно, тому що це, очевидно, будуть волонтери", - заявила Кравчук.

Раніше Кравчук заявляла, що "опитування" буде проводитися громадською організацією за рахунок одного з меценатів "українського походження".

13 жовтня в ефірі низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення Володимира Зеленського до громадян, у якому він анонсував проведення 25 жовтня “загальнонаціонального опитування”. За його словами, воно має стати першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.

Щоправда чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Відповідний документ, ухвалений за часів Януковича, Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А законопроект, ініційований самим Зеленським, “Про народовладдя через всеукраїнський референдум” досі перебуває на розгляді у Верховній Раді.

В Офісі президент заявили про те, що президентську ініціативу реалізують у формі опитування, намети волонтерів встановлять не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в “опитуванні” буде добровільною. При цьому в ОПУ стверджують, нібито у цього опитування “не буде прямих юридичних наслідків”, на відміну від законного референдуму.

Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу окупованих Криму та Донбасу, імовірно, не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу». А перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук припустив, що деякі з них згодом можуть стати питаннями всеукраїнського референдуму.

У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центральній виборчій комісії наголосили на тому, що займаються виключно організацією місцевих виборів і у підготовці “загальнонаціонального опитування” участі не беруть.

На початку вересня 2020 року перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко з колегами по фракції вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити ЦВК новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної “Питання до опитування” для читачів ZN.UA.