UA / RU
Підтримати ZN.ua

У РФ стверджують, що отримали запит Угорщини на "захист нацменшин" в Україні

Із такою пропозицією до Держдуми Росії нібито звернувся парламент Угорщини.

Угорщина пропонує Росії об'єднати зусилля для "захисту прав національних меншин" в Україні, стверджує голова нижньої палати російського парламенту В'ячеслав Володін.

За словами Володіна, який раніше вже відзначався агресивними висловами на адресу України, із такою пропозицією до Державної думи РФ звернулися Національні збори Угорщини.

"До нас у Держдуму звернувся парламент Угорщини з проханням об'єднати зусилля для того, щоб відстояти права меншин, в першу чергу на вивчення мови. Після прийняття закону Ради про мову такого права позбавлені народи, що проживають на території України", - цитує Володіна федеральне агентство "ТАСС".

Спікер нижньої палати Держдуми також заявив, що в Україні живе велика кількість поляків і угорців, права яких нібито порушуються. Йдеться про закони "Про освіту" і "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

У першому йдеться про мову навчання: початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, паралельно вивчаючи державну мову, а з 5-го класу повинні навчатися українською, продовжуючи вивчати мову нацменшини як окрему дисципліну. Тобто, про жодне "позбавлення права вивчати рідну мову" не йдеться.

Що ж стосується другого закону, він закріплює за українською мовою статус основної в держустановах і суспільстві. А також вводить штрафи для посадців, які відмовляються використовувати українську на роботі. При цьому спілкуватися будь-якою іншою мовою, включно з мовами нацменшин, закон не забороняє.

Зазначимо, заява Володіна пролунала одразу ж після інтерв'ю посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто виданню "Главком". Інтерв'ю вийшло 28 листопада, але широке висвітлення у ЗМІ отримало напередодні.

У ньому дипломат, зокрема, розкритикував "мовну" статтю закону про освіту і заявив, що "змішана система призведе до того, що діти ані на угорською, ані українською не розмовлятимуть".

Міністерство закордонних справ України вручило послу ноту протесту.

"Під час бесіди було додатково зазначено, що Закон України "Про освіту" не порушує права українців угорського походження, а навпаки надає їм можливості кращої самореалізації в Україні, що підтверджено Венеціанською комісією", - зазначили у дипвідомстві.

30 листопада В'ячеслав Володін пригрозив Україні "відділенням кількох областей". Ця заява стала реакцією Володіна на зрив виступу самозваних представників окупованого Криму на форумі ООН з питань меншин у Женеві 28-29 листопада.

"Націоналізм, утиск малих народів може призвести до виходу зі складу України низки областей. Це потрібно розуміти владі України і не допускати порушення прав і свобод етнічних груп, що проживають на території країни ", - заявив російський спікер.

Низка українських урядовців, Кабінет міністрів і Верховна Рада відреагували на цю заяву як на чергову спробу РФ розіграти "національне питання" в Україні за допомогою класичного набору штампів і маніпуляцій. А Міністерство закордонних справ закликало перевірити його на відповідність закону України.

"Змушений пана Володіна засмутити. Ніхто нікуди не виходить. Будуть тільки повертатися окуповані Росією території. Ну і ми готові прийняти до складу України двійко областей РФ", - зазначив віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба.

У квітні 2014 року президент РФ Володимир Путін назвав Харків, Одесу, Миколаїв, Донецьк і Луганськ так званою "Новоросією", заявивши, що вони нібито "ніколи не входили до складу Україні в царські часи і були передані Україні в 20-ті роки радянським урядом". Ця заява Путіна є брехливою і антиісторичною: в Російській імперії не існувало адміністративної одиниці "Україна", і більша частина території держави була розділена на уніфіковані губернії. До того ж, згаданий Путіним Харків з 1919 по 1934 роки був столицею УСРР.