UA / RU
Підтримати ZN.ua

У парламенті зареєстрували законопроєкт про обіг медичного канабісу в Україні

Одна з авторок документу розповіла, що законопроєкт стосується прозорого та контрольованого обігу канабісу.

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №5596 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності”. Текст документу на сайті парламенту поки відсутній.

Водночас одна з авторок законопроєкту народна депутатка зі “Слуги народу” Євгенія Кравчук написала у Facebook про те, що “базово законопроєкт про те, щоб в Україні був обмежений прозорий та контрольований обіг канабісу. І виключно в медичних та наукових цілях”.

“Минулого року ООН виключила канабіс з 4 пункту Конвенції про наркотичні засоби, так званого списку повної заборони найнебезпечніших речовин. Це суттєво полегшить його регулювання урядами для потреб медицини і науки, але кожна країна самостійно розв'язує це питання. Звісно, про рекреаційне вживання не йдеться, та й контроль держави залишиться суворим”, - зазначила Кравчук.

Вона також пояснила, що в Україні урядом визначений перелік наркотичних засобів та психотропних речовин, який поділено на три таблиці. Зокрема, речовини із першої такої таблиці у країні повністю заборонені, до неї ж входить і канабіс.

“Через неможливість використовувати канабіс як медичний засіб страждають онкохворі, ветерани війни та паліативні пацієнти”, - зазначила Кравчук.

За її словами, після ухвалення законопроєкту, українські пацієнти отримають доступ до лікування та полегшення перебігу складних захворювань, що відповідає сучасній світовій практиці. Крім того, науковці та фармацевтична індустрія в Україні зможуть проводити клінічні випробування за міжнародними стандартами.

За прогнозами Кравчук, ухвалення документу також сприятиме розвитку фармацевтичної галузі та залученню інвестицій в економіку.

“Буде запроваджено посилений контроль за обігом канабісу в медичних та наукових цілях, через: електронний реєстр усіх препаратів; відпуск виключно за електронним рецептом від лікаря; ліцензування будь-якої діяльності, пов’язаної з обігом медичного канабісу; надійну дозвільну систему; звітування та подання інформації контролюючим органам”, - пояснила депутатка.

Також Україна приєднається до країн світу, які вже успішно використовують коноплі в медичних цілях, що сприяє розвитку їхньої медичної галузі.

Читайте також: В ООН проголосували за виключення канабісу зі списку небезпечних наркотичних засобів

На початку року ЗМІ повідомляли про те, що Міністерство внутрішніх справ нібито не буде перешкоджати легалізації медичного канабісу. У відомстві вважають, що не мають права вирішувати це питання, оскільки відповідальні за легалізацію – МОЗ та Національна академія медичних наук.

Водночас ще кілька років тому, колишня в. о. голови МОЗ Уляна Супрун заявляла про те, що двічі легалізацію медичного канабісу в Україні блокував міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. За її словами, легалізацію медичного канабісу погодили Служба безпеки України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство фінансів і Міністерство охорони здоров'я. А МВС виявилося єдиним відомством, що відмовилося це робити.

Як зазначила у своєму інтерв'ю для ZN.UA почесна професорка фармакології в Інституті вивчення лікарських засобів в Єврейському університеті Естер Шохамі, канабіс набагато краще за багатьох інших болезаспокійливих препаратів. Адже знеболюючі засоби часто бувають опіоїдними - токсичними, мають страшні побічні ефекти. За словами Шохамі, вони викликають звикання і досить часті передозування. Водночас канабіс практично незамінний при онкологічних і ряді неврологічних захворювань.

Детальніше про фармакологічні властивості канабісу читайте в матеріалі Юлії Беляч “Естер Шохамі: “Я впевнена, що з часом все більше лікарів призначатимуть канабіс як знеболююче” в ZN.UA.